Litwa: Kongres Franciszkański

26 sierpnia 2014 | autor: o. Admin
Litwa: Kongres Franciszkański
Z Życia Prowincji
0

W dniach 14-17 sierpnia w Kretyndze odbył się I kongres Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i młodzieży franciszkańskiej na Litwie.

Tematem kongresu były słowa św. O. Franciszka z „Testamentu”: „Pan dał mi braci” (T 14). Każdy dzień kongresu miał swoje centrum we wspólnotowym spotkaniu ze Stwórcą i Zbawcą, a to w Eucharystii, a to w modlitwie brewiarzowej.Pierwszy dzień przeznaczony był na seminarium formacyjne dla asystentów duchowych wchodzących w skład rady wspólnot FZŚ czy MF. Referaty wygłosił o. Martin Bitzer OFM Conv., generalny asystent duchowy CIOFS, naświetlając obowiązki i prawa oraz konieczne cechyasystentów duchowych, prawną stronę rad i wspólnot, przedstawił dokumenty dotyczące OFS iYuoFra: Reguła, Konstytucje, Rytuał, Generalne statuty, narodowe statuty i statuty asystentów duchownych. Kolejnego dnia Kongresu do Kretyngi zjechali się przedstawiciele FZŚ i MF z całej Litwy. Łączna liczba uczestników przekroczyła 250 osób. Pierwsze wspólne spotkanie poprowadziła Lucy Almiranez OFS, animator braterski w międzynarodowej radzie MF, i zaprezentowała temat „Franciszkańskie życie Ewangelią to życie w braterstwie”. Po obiedzie wszyscy uczestnicy ulicami miasta w zorganizowanej kolumnie śpiewem wychwalając Boga przeszli do klasztoru sióstr klarysek. Tak została ukazana jedność całej rodziny franciszkańskiej wszystkich trzech Zakonów św. Patriarchy Franciszka. Podczas modlitwy rodziny franciszkańskiej w etapach został odsłonięty krzyż św. Damiana. Każdą część odkrywał przedstawiciel innej wspólnoty franciszkańskiej. Tego samego dnia, w godzinach wieczornych każdy z rejonów FZŚ przedstawił się wszystkim uczestnikom kongresu. 

W następnym dniu bracia i siostry z OFS wysłuchali referatu o. Martina Bitzera o tym, jak „Naśladować Chrystusa według św. Franciszka będąc świeckim”, a młodzież podczas spotkania z Lucy Almiranez zapoznali się z różnymi wspólnotami MF na świecie i ich dokonaniami. Kolejnym punktem programu była praca w grupach. MF miała dokończyć zdania „OFS, potrzebujemy was,gdyż… . OFS, możemy wam dać… .”Franciszkanie świeccy mieli dokończyć analogiczne zdania tyle, że zwracając się do MF. Pracę w grupach podsumowała Lucy Almiranez w konferencji „FZŚ i MF- czy jesteśmy sobie potrzebni?”. Wieczór został ubogacony koncertem ewangelizacyjnym. Śpiewy występy o. Tomasza Pilcha OFM Cap, Artūrasa Chalikovasa ze swoją grupą oraz GospelKomandy HARK były przeplatane świadectwami członów FZŚ i MF.

Trzeci dzień kongresu to czas podsumowań i planów dla świeckiej rodziny franciszkańskiej. Wielkim darem była również Eucharystia, którą sprawował i słowo wygłosił o. Bp Linas Vodopjanovas OFM, który zwrócił uwagę na konieczność zbierania „okruszyn spadających ze stołu, gdyż przy wspólpracy z łaską Boża te małe cząsteczki stają się zaczynami wielkich dzieł“. Ta Eucharysti była również kończącym kongres wspólnym spotkaniem wszystkich uczestników. Organizatorom Kongresu: narodowej radzie FZŚ i narodowemu prezydium MF wraz ze wspólnotami franciszkanów świeckich w Kretyndze, nie było końca. Słowa wdzięczności i oklaski płynęły z głębi serc uczestników, którzy doświadczyli co znaczy wspólnota. Zapowiedziano także starania, by kongresy świeckiej rodziny franciszkańskiej były organizowane co 2-3 lata.

Jak na razie nie ma  w naszej franciszkańskiej parafii w Kłajpedzie żadnej wspólnoty franciszkanów świeckich, ale w kongresie uczestniczyła młodzież rozpoczynająca przygotowania do złożenia przyrzeczenia. Zatem niech Pan, w swojej łaskawości, daje man braci i siostry.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: