„Minoritentreffen” w Würzburgu

7 października 2014 | autor: o. Admin
„Minoritentreffen” w Würzburgu
Franciszkański świat
0

W poniedziałek 23 września 2014 roku w klasztorze w Würzburgu (Niemcy) odbyło się tradycyjne spotkanie braterskie („Minoritentreffen”) dla franciszkanów z prowincji niemieckiej, w ramach ustalonego programu formacji ustawicznej.

Uczestników spotkania (było ich około 60) powitał minister prowincjalny Prowincji św. Elżbiety w Niemczech fr. Bernhardin M. Seither. Obecni byli również franciszkanie z trzech prowincji polskich, którzy posługują duszpastersko w różnych placówkach niemieckich oraz dwaj zakonnicy z Rumunii (jeden z Włoch i jeden z Chorwacji), którzy pracują duszpastersko w Niemczech.

W homilii fr. Bernhardin zachęcał współbraci, aby chętnie wspierali wspólnotę, używając swoich talentów dla dobra Zakonu. Nikt nie powinien zazdrościć darów drugiemu, lecz wszyscy powinni być wdzięczni Bogu, że wyposażył współbraci w tak liczne dary. Wszyscy zatem mają okazję przyczynić się do lepszej i głębszej znajomości charyzmatu franciszkańskiego.

Po mszy św. fr. Vincent Imhof, kapłan prowincji niemieckiej i misjonarz z Peru zaprezentował uczestnikom „Red Kawsay” sieć internetową niedawno założoną w Peru. Celem wielu zakonników zaangażowanych w to dzieło jest zmniejszenie osób, których prawa ludzkie są nieszanowane i łamane. Prelekcja przysporzyła słuchaczom nowych informacji, a jedocześnie dała okazję do zachwytu nad zaangażowaniem, z jakim fr. Imhof wykonuje swoją posługę.
W porze popołudniowej bracia zwiedzili muzeum żydowskie w Würzburgu, powstałe po II Wojnie Światowej. Prof. Dr Karlheinz, teolog z miejscowego uniwersytetu i dyrektor muzeum, przez trzy godziny oprowadzał zwiedzających po obiekcie; w ramy zwiedzania włączona byłą również wizyta w synagodze.
Spotkanie zakończyła braterska kolacja, podczas której uczestnicy mogli skosztować „Minoritenbräu” – piwa warzonego przez jednego z zakonników z tutejszego klasztoru.

fr. Andreas Murk OFMConv
za: ofmconv.net


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: