Lębork: Dialog międzyreligijny

27 października 2014 | autor: o. Admin
Lębork: Dialog międzyreligijny
Z Życia Prowincji
0

22 października 2014 roku, w ramach XI Lęborskiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej licznie zgromadzona w sali „mechanika” lęborska młodzież miała okazję porozmawiać o podstawach religii mojżeszowej i religii muzułmańskiej. 

Dzięki inicjatywie o. Romana Zioły, proboszcza sanktuarium św. Jakuba, do Lęborka przyjechali Olgierd Chazbijewicz – przewodniczący Gminy Muzułmańskiej w Gdańsku – oraz Karol Kołodziej – kantor niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego w Gdańsku. 

 Przez dwie godziny z zaciekawieniem słuchano odpowiedzi na wiele szczegółowych pytań, m.in. o miejscu kobiety w judaizmie i islamie, co dzieje się z duszą po śmierci, kim jest Jezus dla wyznawców islamu i religii mojżeszowej, czym jest szabat, o poście i świętach, o uboju rytualnym, ograniczeniach w spożywaniu pokarmu i piciu alkoholu, a także o modlitwie, wychowywaniu dzieci w małżeństwach mieszanych z chrześcijanami oraz o rozwodach i stosunku do homoseksualizmu. Była okazja do założenia tałesu oraz mycki.

Na koniec spotkania przedstawiciele trzech religii monoteistycznych pomodlili się o pokój po arabsku, hebrajsku i polsku; wysłuchano też psalmu zaśpiewanego przez kantora Karola. 

Za rok, być może, w ramach dialogu międzyreligijnego odbędzie się spotkanie w mniejszych grupach, wg szczegółowszych zainteresowań. Przybyli goście byli pod wrażeniem postawy i dociekliwości lęborskiej młodzieży; są otwarci na kontynuowanie rozpoczętej już w ubiegłym roku rozmowy

tekst i zdjęcia: Ryszard Wenta


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: