Królowa Korony i Litwy

23 listopada 2014 | autor: o. Admin
Królowa Korony i Litwy
Z Życia Prowincji
0

Cudowny obraz Matki Bożej Miłosiernej, Ostrobramskiej to jeden z ważniejszych symboli chrześcijaństwa w Polsce i na Litwie.

Obraz, zawieszony w XVII na jednej z 9 bram Wilna, zwanej Miednicką, a później Ostrą, wkrótce zasłynął cudami. Przypisywano mu szczególnie moc tłumienia pożarów i uzdrawiania chorych. Obrazem opiekowali się karmelici, i to oni wybudowali dla niego specjalną kaplicę na bramie. Każdy Polak zna zapewne inwokację poematu Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”, gdzie poeta opisuje swoje cudowne uzdrowienie w dzieciństwie, właśnie przez wstawiennictwo Matki Bożej z Ostrej Bramy.

Przed tym obrazem przez ponad 3 wieki modliło się wielu władców i znakomitych ludzi, możnych i biednych. Wielu z nich na skutek modlitw doznało uzdrowień duchowych i fizycznych. Obrazki z wizerunkiem MB Ostrobramskiej otrzymywali ochotnicy wojny polsko – bolszewickiej 1920 r. Decyzją papieża Piusa XI z lipca 1927 roku Matka Boska Ostrobramska została uroczyście kanonizowana na Królową Korony Polskiej.

Z Wilnem związana była św. Faustyna Kowalska, która przebywała w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w roku 1929 i w latach 1933 – 1936. Tutaj poznała spowiednika ks. Michała Sopoćkę, który ją rozumiał i kierował w świecie mistyki. Ten właśnie kapłan polecił s. Faustynie pisanie pamiętnika, oraz skontaktował ją z wileńskim malarzem Eugeniuszem Kazimirowskim, który namalował na podstawie jej wskazówek pierwszy obraz z napisem „Jezu – ufam Tobie”.

Uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia w dniu 16 listopada tego roku, była w wielu polskich parafiach pod jej wezwaniem poprzedzona nowenną, rekolekcjami, czuwaniami i wykładami. Matka Boża Miłosierdzia Ostrobramska jest patronką ok. 30 polskich parafii i sanktuariów.

Zobacz relację z koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia w Gdańsku

Anna Dziemska
za: franciszkanie.pl

 

Obraz Matki Bożej Miłosierdzia u franciszkanów w Gdańsku


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: