Koszalin: Śluby wieczyste br. Kamila

3 grudnia 2014 | autor: o. Admin
Koszalin: Śluby wieczyste br. Kamila
Z Życia Prowincji
0

W wigilię rozpoczęcia adwentu i Roku Życia Konsekrowanego w koszalińskim kościele franciszkanów odbyła się uroczystość ślubów wieczystych.

Papież Franciszek ogłosił nowy rok liturgiczny Rokiem Życia Konsekrowanego (przeczytaj więcej), zwracając uwagę na piękno i potrzebę oddania się całkowicie na służbę Panu Bogu. Idąc za głosem powołania br. Kamil Średnicki złożył profesję wieczystą na ręce Ministra Prowincjalnego o. Jana Maciejowskiego w czasie Mszy św. sprawowanej o godz. 15.oo w kościele franciszkańskim Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie w sobotę 29 listopada 2014 r.

W liturgii udział wzięli także rodzice br. Kamila, jego rodzina i przyjaciele. Obecny był o. Jacek Ciupiński, Asystent Generalny z Rzymu, o. Leszek Łuczkanin, Wikariusz i Sekretarz Prowincji, o. Andrzej Lengenfeld, Ekonom Prowincji, o.Piotr Matuszak, Rektor Seminarium wraz z klerykami, a także wielu braci z klasztorów w Polsce i z zagranicy. Zebranych powitał gospodarz miejsca, o. Piotr Pawlik.

Homilię wygłosił Minister Prowincjalny. Nawiązując do odczytanej Ewangelii o bogatym młodzieńcu ukazał dwa obrazy: owego młodego człowieka, który ostatecznie odszedł od Chrystusa smutny i br. Kamila, który kiedyś usłyszał te same słowa: „Idź, sprzedaj wszystko co masz i pójdź za Mną”; jednak franciszkański młodzieniec jest dziś uśmiechnięty trwając przy Jezusie.

O. Jan przypomniał, że to nie prace duszpasterskie określają zakonnika, a jego oddanie się Bogu. To Jemu zakonnik powierza swą wolę, zdolność kochania. Sens życia zakonnika nie polega na tym, że robi coś dla ludzi, ale na tym, kim jest dla ludzi. „Skoro zakonnik należy do Boga, to jest znakiem Boga, który jest w nim obecny” – podkreślił o. Prowincjał.

Odwołując się do nauczania papieży wskazał, iż Paweł VI mawiał, że zakonnik to specjalista od Pana Boga; zaś Franciszek powiedział, że zakonnik musi być prorokiem, który nawołuje do słuchania Słowa Bożego, do nawrócenia, to Boży ambasador.

„Bracie Kamilu, skoro Bóg Cię wybrał, to znaczy, że powiedział Ci: „Jesteś dla Mnie ważny”, ma wobec Ciebie jakiś plan, jakieś zadanie. Bądź do Jego dyspozycji” – zakończył o. Jan.

Tradycyjnym, pięknym momentem, był braterski znak pokoju przekazany neoprofesowi przez wszystkich braci profesów solemnych.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: