Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Sankt Petersburg: 7 rozmów z franciszkanami

Utworzono: 08-01-2015

W Państwowym Muzeum Historii Religii w Sankt Petersburgu została otwarta 19 grudnia wystawa „Siedem rozmów z franciszkanami”.

Nazwa wystawy nie jest przypadkowa. Ta niezwykła ekspozycja przygotowana w byłym muzeum ateizmu jest oparta na dialogach z franciszkanami należącymi do różnych gałęzi Zakonu.

Wszystkie eksponaty wystawy zostały starannie przygotowane nie przez naukowców i pracowników muzeum, lecz przez franciszkańskie rodziny zakonne obecne na terenie Rosji.

Wystawa miała na celu stworzenie przestrzeni dialogu między odwiedzającymi, którym zostały przedstawione podstawy historii zakonu franciszkanów, z niezbędnymi elementami kultury, która jest potrzebna, aby nie traktować św. Franciszka jako zwykłej postaci historycznej w odległej przeszłości, ale jako świadka świętości, która jest możliwa także w dzisiejszym świecie.

Wystawa jest także konkretnym wkładem do historii kultury, ponieważ zwiedzający mogą podziwiać znajdujące się wśród eksponatów sztuki kolekcji muzealnej udostępnione przez franciszkanów. Wśród nich znajdują się unikatowy grawer z XVI wieku i jedna z pierwszych drukowanych książek z XV wieku z tekstami liturgicznymi.

Chyba najbardziej cennym eksponatem wystawy jest kofr należący niegdyś do św. Zygmunta Felińskiego, tercjarza franciszkańskiego. Właśnie w nim przechowywał on swoja mitrę podczas 20-letniego wygnania w Jarosławiu.

W dwóch obszernych wystawowych salach zmieściła się cała historia franciszkańskiego. Przedstawiono tu świętych pierwszych generacji franciszkańskich, jak i protagonistów odrodzenia życia zakonnego ostatnich dwudziestu kilku lat.

Wymyślone i rozpowszechnione przez franciszkanów szopki sąsiadowały z barokowymi wyobrażeniami życia zakonnego oraz z pamiątkami peregrynacji do Ziemi świętej.

Ponieważ same eksponaty nie były w stanie oddać choć części bogactwa realiów historycznych i współczesnych obecności franciszkańskiej na terenach Rosji, zwiedzający wystawę mogli skorzystać z bogatej oferty materiałów video, które można było oglądać na specjalnie przygotowanym do tego celu stanowisku.

To jest pierwsza w historii Rosji tak obszerna wystawa poświęcona franciszkanom, otworzona w państwowym muzeum. W roku życia konsekrowanego, obchodzonego w kościele katolickim, świadczy ona wymownie o żywotności i odradzaniu się życia zakonnego w miejscach, które jeszcze do niedawna wydawały się pustynią.

mg/red.
za: franciszkanie.pl

Przejdź do góry strony