Gdańsk: Spotkanie rodzin misyjnych 2015

11 stycznia 2015 | autor: o. Admin
Gdańsk: Spotkanie rodzin misyjnych 2015
Z Życia Prowincji
0

W gdańskim Domu św. Maksymiliana Kolbe odbyło się doroczne spotkanie z rodzinami franciszkańskich misjonarzy z prowincji św. Maksymiliana.

Spotkania te od lat gromadzą rodziców, rodzeństwo, krewnych i przyjaciół braci, którzy posługują na misjach, w różnych częściach świata. W tym roku rodziny misyjne zebrały się w gościnnych prograch Domu Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana 10 i 11 stycznia. W sobotę (10 stycznia) w kaplicy prowincjalnej odprawiona została Msza św., której przewodniczył i Słowo wygłosił Minister Prowincjalny o. Jan Maciejowski. Mówił o trudnej posłudze misjonarza, o niebezpieczeństwach i niedogodnościach związanych z pracą misyjną, jednocześnie wskazując wyraźnie, że powołanie misyjne daje sam Bóg. Przypomniał o wielkiej roli modlitwy najbliższych osób, które – choć dzielą je nieraz tysiące kilometrów – mogą być blisko swych synów, braci, krewnych poprzez modlitwę. O. Jan podkreślił, że w Ewangeliach widać jasno, że każda modlitwa rodzica za dziecko kierowana do Jezusa była wysłuchana.

W Eucharystii uczestniczył także o. Zenon Garus, Sekretarz do spraw Misji w prowincji św. Maksymiliana, o. Leszek Łuczkanin – Wikariusz i Sekretarz prowincji, o. Andrzej Lengenfeld, Ekonom prowincji, o. Kazimierz Brzozowski, brat o. Tadeusza (Tanzania) i o. Józefa (Kanada) oraz o. Mateusz Stachowski – rzecznik prowincji oraz o. Rafał Miler, obchodzący tego dnia urodziny i dwóch braci – John i Joseph z kustodii w Kenii, przebywający w Polsce na nauce języka polskiego. O. Prowincjał podziękował o. Zenonowi za troskę o braci przebywających na misjach.

Po liturgii przeniesiono się do Domu św. Maksymiliana, gdzie na zebranych czekała pięknie przygotowana wieczerza. O. Prowincjał złożył życzenia, dziękując rodzinom za dar ich synów-misjonarzy. O. Zenon podziękował również wszystkim przybyłym, a zwłaszcza o. Prowincjałowi za obecność i wygłoszone kazanie.

Kolejnym punktem było wspólne śpiewanie kolęd, a po nim spotkanie z Ministrem Prowincjalnym, który przedstawił aktualne sprawy związane z naszymi misjami. Poinformował, że w najbliższym czasie na misje do Ekwadoru wybiera się kolejny brat z prowincji, zaś sama obecność franciszkanów w tym kraju trwa już od 20 lat.

Bliscy franciszkańskich misjonarzy zadawali także o. Prowincjałowi pytania dotyczące poszczególnych miejsc, w których pracują ich bliscy.

Pierwszy dzień zakończył się rekreacją.

W niedzielę uczestnicy spotkali się na Mszy św. o godz. 9.00, po której zjedli śniadanie i powrócili do swych domów.

Franciszkanie z prowincji św. Maksymiliana pracują w 12 krajach świata.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: