Pogrzeb o. Andrzeja Deptuły

17 lutego 2015 | autor: o. Admin
Pogrzeb o. Andrzeja Deptuły
Z Życia Prowincji
0

W poniedziałek, 16 lutego, o godzinie 13:00 w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej przy ul. Zwycięstwa 16 w Pieckach koło Mrągowa odprawiona została Msza św. pogrzebowa w intencji o. Andrzeja Deptuły, a po niej urna z prochami została złożona w rodzinnym grobowcu.

Eucharystii przewodniczył J. Eks. ks. abp Wojciech Ziemba, kazanie wygłosił Kustosz z Kanady, o. Wacław Sokołowski. On także prowadził obrzędy na cmentarzu.

 Andrzej Zdzisław Deptuła urodził się 18 marca 1952 roku w Mrągowie. Jego rodzicami byli Jan i Zofia z d. Gawrych.  Miał 4 braci i 4 siostry.

Andrzej uczęszczał do szkoły podstawowej w Starych Kiełbonkach (woj. warmińsko-mazurskie). W 1968 roku podjął naukę w Niższym Seminarium Duchownym OO. Franciszkanów w Niepokalanowie. Po maturze w roku 1972 rozpoczął Nowicjat w Łodzi-Łagiewnikach pod kierunkiem o. Augustyna Januszewicza. Pierwsze śluby zakonne złożył 2 września 1973 roku. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Franciszkanów w Krakowie w latach 1973-1979, zakończone dyplomem magistra – licencjata z Teologii Dogmatycznej. Śluby wieczyste złożył 8 grudnia 1978 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1979 roku w Niepokalanowie z rąk Ks. Biskupa Zbigniewa Kraszewskiego.

Po święceniach kapłańskich przez 2 lata pracował jako wikariusz i katecheta w Parafii Matki Boskiej Anielskiej w Łodzi.

Na prośbę prowincjała wyjechał do pracy w Kustodii Kanadyjskiej, do Montrealu w czerwcu 1981 roku. Początkowo pracował przez 3 lata w Parafii Świętej Trójcy w Montrealu. Następnie, za pozwoleniem przełożonych, podjął pracę duszpasterską w prowincji Ontario pracując m.in w Cornwall, Kingston, North Bay, Sturgen Falls, Peterborough a także pracował przez 3 lata w parafii St. Joseph w Salt Lake City, Utah (USA). Ponad 10 lat pełnił funkcję Rektora Kanadyjskich Kaszub. W międzyczasie na krótko wracał do Montrealu, najdłużej posługując w parafii Św. Michała Archanioła i Św. Antoniego. Pracując w Ontario, zrobił kurs Kapelana Szpitala i Więzienia i przez 3 lata pracował jako Kapelan jednego z wielu więzień w Kingston. Od roku 2003 został skierowany do posługi w Parafii Św. Kazimierza w Thunder Bay, Ontario i od roku 2005 pełnił funkcję proboszcza tej Parafii.

Od 2013 roku pracował jako wikariusz w parafii Św. Michała Archanioła i Św. Antoniego w Montrealu.

W ostatnim okresie stan jego zdrowia pogarszał się ze względu na wysokie ciśnienie i zdiagnozowaną zaawansowaną cukrzycę. Zmarł w czasie wypoczynku w Varadero  na Kubie 15 stycznia 2015 roku, w 62 roku życia, 41 roku życia zakonnego i 35 roku kapłaństwa.

Współbracia i wierni w Kanadzie pożegnali o. Andrzeja dnia 8 lutego 2015 roku modlitwą różańcową i nieszporami za zmarłych, w czasie których sylwetkę zmarłego przedstawił proboszcz i gwardian, o. Władysław Matejek. Dnia 9 lutego 2015 roku Mszy Świętej za śp. o. Andrzeja przewodniczył o. Wacław Sokołowski, Kustosz Kustodii Kanadyjskiej, który również wygłosił kazanie.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: