Dzień Modlitwy za Prześladowanych Chrześcijan

14 marca 2015 | autor: o. Admin
Dzień Modlitwy za Prześladowanych Chrześcijan
Z Życia Prowincji
0

Decyzją Ministra Prowincjalnego o. Jana Maciejowskiego V niedziela Wielkiego Postu jest w Prowincji św. Maksymiliana dniem modlitw w intencji chrześcijan prześladowanych w różnych częściach świata.

Dnia 5 marca o. Jan wystosował oficjalny list do wspólnot franciszkańskich Prowincji. Oto jego treść:

Od miesięcy słyszymy o prześladowaniach, które w okrutny sposób dotykają naszych braci chrześcijan z ręki terrorystów islamskich. Irak, Egipt, Syria, Nigeria – w wielu miejscach na świecie mężczyźni, kobiety i dzieci są porywane, torturowane i mordowane za swą wiarę w Jezusa Chrystusa. Papież Franciszek wzywał już w grudniu do modlitwy za wierzących w Chrystusa, których życie jest zagrożone. Także w ostatnim czasie, po tym, jak bojownicy tzw. Państwa Islamskiego zamordowali w Libii dwudziestu jeden Koptów, Ojciec Święty poprosił o jeszcze więcej modlitwy: Krew naszych braci chrześcijan woła do nieba. Nieważne, czy są to katolicy, prawosławni, Koptowie czy luteranie: są chrześcijanami. Krew jest ta sama.  Męczennicy należą do wszystkich chrześcijan. Śmierć egipskich Koptów to kolejny przykład „ekumenizmu krwi”.

Ojciec Święty podkreślił, że egipscy Koptowie zostali zabici jedynie z tego powodu, że byli chrześcijanami. W ostatnich chwilach życia mowili: “Jezu, pomóż mi”. Zwierzchnik Kościoła koptyjskiego, Tawadros II, wprowadził ich imiona i nazwiska do koptyjskiego Synaxarium, co jest procedurą analogiczną do kanonizacji w Kościele katolickim. Wspomnienie liturgiczne nowych męczenników obchodzone ma być, wedle kalendarza koptyjskiego 8 dnia miesiąca Amshir, czyli – według kalendarza gregoriańskiego – 15 lutego.

Idąc więc za głosem papieża chcemy włączyć się jako Prowincja w modlitwę za braci chrześcijan prześladowanych na całym świecie, a zwłaszcza cierpiących z rąk terrorystów islamskich. Dlatego ogłaszam dzień 22 marca 2015 r. – V niedzielę Wielkiego Postu – Dniem Modlitwy za Prześladowanych Chrześcijan.

Ponieważ trwa Wielki Post i z racji duszpasterkich trudno byłoby zorganizować osobne nabożeństwo, dlatego proponujuę by tego dnia Gożkie Żale odprawione były w powyższej intencji. Na początku nabożeństwa (w dogodnym miejscu) wypowiedzmy intencję, a na zakończenie – załączoną modlitwę. Zachęcam także, by w miarę możliwości dołączyć intencję do modlitwy powszechnej w czasie niedzielnych Mszy św. oraz zachęcić wiernych do modlitwy za prześladowanych chrześcijan na początku liturgii.

Drodzy Bracia, niech ten nasz niewielki wkład będzie aktywnym włączeniem się w pomoc naszym braciom chrześcijanom, których życie jest w niebezpieczeństwie w każdej chwili.

Minister Prowincjalny
o. Jan Maciejowski

plakat

Załączniki:

Modlitwa na Gorzkie Żale

Wszechmogący Boże, Ty jesteś życiem i zmartwychwstaniem naszym! Twemu nieskończonemu miłosierdziu oddajemy naszych braci chrześcijan prześladowanych w różnych zakątkach świata. Prosimy pokornie, byś umocnił ich i dał łaskę mężnego wyznania wiary, a tych, których krew została przelana przyjmij łaskawie do swego królestwa. Daj także, prosimy, łaskę nawrócenia dla wszystkich prześladowców, tak aby miłość zwyciężyła nienawiść, pokój zwyciężył przemoc, a radość – rozpacz. Prosimy o to przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Wezwanie do modlitwy wiernych

Miłosierny Boże, prosimy o wytrwanie w cierpieniu dla wszystkich chrześcijan prześladowanych w różnych miejscach świata oraz o opamiętanie dla oprawców. Ciebie prosimy…

Do ogłoszeń (V niedziela)

Niemal nieustannie docierają do nas informacje o chrześcijanach, którzy są porywani, torturowani i mordowani przez islamskich terrorystów. Dlatego dzisiejsza niedziela decyzją Ministra Prowincjalnego, o. Jana Maciejowskiego, jest w naszej Prowincji Dniem Modlitwy za Prześladowanych Chrześcijan. W tej intencji modlić się dziś będziemy w czasie Gorzkich Żali. Zachęcamy do udziału w nabożeństwie, a także do osobistej modlitwy za udręczonych braci chrześcijan i ich prześladowców.

Zobacz też: moc przyzywania Imienia Jezus


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: