Od św. Maksymiliana do papieża Franciszka: człowiek wobec ubóstwa

14 maja 2015 | autor: o. Admin
Od św. Maksymiliana do papieża Franciszka: człowiek wobec ubóstwa
Franciszkański świat
0

W sobotę 9 maja 2015 roku, w bibliotece Seraphicum, odbyło się doroczne (szóste z kolei) sympozjum Katedry Kolbiańskiej, na niezwykle aktualny temat: ubóstwo.

Ubóstwo jest przede wszystkim podziwiane w świadectwie św. Teresy z Avila, przypomnianej z okazji kolejnej rocznicy jej urodzin, która z tego wymiary życia duchowego uczyniła podstawowy element swojego wzorcowego doświadczenia wiary. W centrum dyskusji akademickiej znalazł się przykład św. Maksymiliana Kolbe, prawdziwego i rzeczywistego nowatora pojęcia ubóstwa franciszkańskiego. Szczególnie cennym okazało się również pasjonujące i dobite orędzie papieża Franciszka na temat tego zagadnienia, tak istotnego dla życia chrześcijańskiego i zakonnego.

Referentami byli: o. Jesus Manuel Garcia (dyrektor instytutu duchowości w Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie); fr. Massimo Vedova OFMConv (wykładowca naszego Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury – Seraphicum w Rzymie oraz Antonianum, również w Rzymie); Giovanni D’Ercole, biskup diecezji Ascoli Piceno). Dzięki ich wystąpieniom uczestnicy spotkania mogli zgłębić swoje rozumienie tego wymiaru świętości, jakim jest ubóstwo, i to w perspektywie roku życia konsekrowanego, który obchodzimy. Wnioski zamykające sympozjum, w sposób błyskotliwy, przedstawił Dziekan naszego teologicznego wydziału fr. Domenico Paoletti OFMConv. Słowa podziękowania pod adresem moderatora spotkania prof. Anny Marii Calzolaro.
Należy podkreślić spory udział świeckich i braci zainteresowanych tą tematyką.

fr. Raffaele Di Muro, asystent międzynarodowy M.I.

za: ofmconv.net


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: