Szumsk: Katolickie Dni Młodzieży 2015

26 sierpnia 2015 | autor: o. Admin
Szumsk: Katolickie Dni Młodzieży 2015
Z Życia Prowincji
0

Pod koniec sierpnia 2015 r. w podwileńskim Szumsku odbyły się Katolickie Dni Młodzieży.

Spotkanie to, organizowane przez Chrześ­­­ci­­jań­skie Centrum Rozwoju Młodzieży razem z parafią pw. św. Michała Archanioła w Szumsku już po raz dziesiąty, gromadzi kilkaset młodych ludzi z kilku krajów. W tym roku na Litwę przybyła młodzież z Polski, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy i – oczywiście- Litwy. Opiekę nad duchową stroną Katolickich Dni Młodzieży sprawowali franciszkanie z Polski. Głównym dodpowiedzialnym był o. Robert Twardokus, Asystent do spraw Powołań w Prowincji św. Maksymiliana.

11229958_877531048994963_2720331328437819998_n

Spotkanie rozpoczęło się w piątek, 21 sierpnia 2015 r. Eucharystią, której przewodniczył i homilię wygłosił o. Prowincjał Jan Maciejowski, który przybył do Szumska specjalnie na tę okazję. Wieczorem młodzież wysłuchała katechezy o. Mateusza Stachowskiego o pokoju (tematem całości było “Pokój rodzi się z serca nowego”), a po niej świadectwa o działaniu Boga w ludzkim sercu.

Przez trzy dni spotkania młodzież mogła słuchać katechez franciszkanów (przede wszystkim o. Roberta Twardokusa, a także o. Jarosława Kekwardta, proboszcza z pobliskich Miednik). Śpiew i uwielbienie prowadził znakomity zespół ewangelizacyjny z parafii franciszkańskiej w Lęborku “Amici”.

Drugiego dnia młodzież odwiedził wileński biskup pomocniczy Arunas Poniškaitis. Warto wspomnieć, że do Szumska przyjechał… autobusem podmiejskim. Oprócz strawy duchowej młodzież mogła korzystać z bardzo serokiej gamy propozycji spędzania wolnego czasu (kajaki, rowery, jazda konna, warsztaty medyczne, artystyczne i wiele innych). Pomysł, by to właśnie franciszkanie poprowadzili spotkanie zrodził się w sercu br. Czesława Kriżanowskiego, który pochodzi właśnie z szumskiej parafii.

W spotkaniu brały także udział zaprzyjaźnione z franciszkanami siostry Jezusa Miłosiernego, które na co dzień posługują w wileńskim Saktuarium Miłosierdzia Bożego, w którym znajduje się obraz “Jezu, ufam Tobie”. Ciekawym momentem spotkania był koncert rapującego ks. Jakuba Bartczaka z Wrocławia.

Wspominając pobyt w Szumskuo. Robert powiedział: “Ważnym elementem duchowym tego spotkania była sobotnia wieczorna adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której każdy z nas mógł osobiście oddać Bogu te sytuacje, z którymi sobie sam nie radzi, te osoby, którym może nie potrafi przebaczyć”. Także i młodzież ten moment zapamiętała szczególnie, jak wynika ze świadectw składanych po spotkaniu. Istnieje pomysł, by także przyszłoroczne Katolickie Dni Młodzieży na Litwie poprowadzili franciszkanie.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: