Lębork: Śluby wieczyste 2015

11 grudnia 2015 | autor: o. Admin
Lębork: Śluby wieczyste 2015
Z Życia Prowincji
1
Dwanaście ślubów, czterech franciszkanów i jedna Miłość.

Tak w skrócie można byłoby opisać uroczystość, która odbyła się w Lęborku, we franciszkańskim Sanktuarium św. Jakuba, 28 listopada 2015 r.

Czterech młodych zakonników – br. Mateusz Świętosławski, br. Bartłomiej Ewertowski, br. Andrzej Jaworski i br. Karol Wesołowski – złożyło profesję wieczystą, ślubując aż do śmierci żyć w czystości, w posłuszeństwie i bez własności.

Śluby przyjął Minister Prowincjalny o. Jan Maciejowski. Wraz z nim przybyło do Lęborka wielu braci z całej prowincji św. Maksymiliana Marii, w tym także z Włoch i Kenii.

Na początku liturgii słowo zabrał gospodarz miejsca – kustosz i gwardian o. Roman Zioła. Powitał on wszystkich przybyłych, a więc o. prowincjała Jana Maciejowskiego wraz z zarządem prowincji i definitorami; wikariusza prowincji warszawskiej, o. Piotra Szczepańskiego i sekretarza prowincji o. Piotra Żurkiewicza, braci przybyłych z prowincji warszawskiej i krakowskiej, przede wszystkim o. Dariusza Sowę, socjusza nowicjatu, a także braci z krakowskiego seminarium.

 

 

Do Lęborka przybył także rektor Seminarium w Łodzi-Łagiewnikach o. Piotr Matuszak wraz z zarządem i braćmi klerykami, a także mistrz postulatu z Gniezna, o. Rafał Zarzycki wraz z socjuszem i postulantami oraz księża z rodzinnych miejscowości braci neoprofesów.

Tradycyjnie po odśpiewanej Ewangelii bracia mający złożyć śluby zostali wezwani imiennie przez o. rektora, a potem – na wezwanie o. prowincjała – wyrazili publicznie swe pragnienie.

O. prowincjał w swej homilii zachęcał, by bracia posłuchali jej nie jako słów ministra prowincjalnego, ale jako starszego brata. Zachęcał, by umieli zapominać o sobie, bo przez profesję wieczystą całkowicie należą do Pana Boga. To oddanie fascynowało już współczesnych św. Franciszkowi, którzy patrząc na jego życie widzieli piękno. O. prowincjał prosił, by neoprofesi ukazali światu życie fascynujące, bo oddane Jezusowi.

Następnie odbył się właściwy obrzęd profesji, podczas której każdy z czterech braci wypowiadał słowa ślubowania i otrzymywał w zamian zapewnienie o życiu wiecznym, jeśli tylko pozostanie wierny Bogu.

Momentem zawsze wzruszającym  jest braterski uścisk, będący wyrazem radości i powitania w gronie osób konsekrowanych na całe życie – przekazali go wszyscy obecni profesi wieczyści.

Na koniec liturgii podziękowania złożył br. Karol Wesołowski. Po nim zaś głos zabrał o. rektor Piotr Matuszak.

W czasie liturgii pięknie śpiewał chór Sanktuarium.

Zobacz więcej zdjęć z uroczystości


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

One Comment

  1. Pingback: Śluby w Prowincji Gdańskiej | Nowicjat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: