Asyż uczcił polskich misjonarzy-męczenników

19 grudnia 2015 | autor: o. Admin
Asyż uczcił polskich misjonarzy-męczenników
Franciszkański świat
0

Międzynarodowa wspólnota franciszkańska Sacro Convento towarzyszyła modlitwą uroczystościom beatyfikacyjnym męczenników z Peru: bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka oraz bł. Allesando Dordi z diecezji Bergamo.

W dniu beatyfikacji 5 grudnia dzięki TV Polonia bracia z Papieskiej Bazyliki św. Franciszka w Asyżu uczestniczyli w uroczystościach w Peru, a wieczorem wspólnota nowicjacka i chętni bracia obejrzeli film o męczennikach przygotowany przez franciszkańskie wydawnictwo Messaggero Sant’Antonio zatytułowany: „Bracia Męczennicy” (film do obejrzenia w czterech językach: PL, IT, ES i ENG). Po obejrzeniu filmu w modlitwie dziękowaliśmy za dar beatyfikacji.

Dzień po beatyfikacji bracia Polacy z Sacro Convento przygotowali obraz męczenników i symboliczne gałązki palm – symbol męczeństwa – przed głównym wejściem do bazyliki dolnej i dzieląc się z wiernymi licznie nawiedzającymi w tych dniach bazylikę ze względu na dni wolne od pracy, rozdawali foldery przygotowane przez Franciszkański Sekretariat Misyjny w Krakowie.

Była to okazja do wielu rozmów, wspólnej modlitwy i udzielania wszelkich informacji na temat Błogosławionych. Okazja tym szczególna, że w tym dniu było wiele osób z diecezji Bergamo, skąd pochodził bł. ks. Allesando Dordi.

Franciszkański miesięcznik „San Francesco” wydawany w Asyżu, znany na terenie Włoch, w grudniowym wydaniu poświęcił wiele stron franciszkańskim misjom w Peru i bohaterskiej postawie Męczenników.

Główny redaktor o. Enzo Fortunato OFMConv wraz ze swoimi współpracownikami osobiście odwiedzili braci franciszkanów pracujących w Peru, czemu dał wyraz w telewizyjnym programie włoskiej telewizji TG Dialogo, emitowanym w dniu beatyfikacji w godzinach porannych.

Intencją Kustosza Sacro Convento o. Mauro Gambetti OFMConv jest zaproszenie na uroczystości dziękczynne za dar beatyfikacji do Papieskiej Bazyliki św. Franciszka w Asyżu o. Jarosława Wysoczańskiego OFMConv – asystenta generalnego ds. animacji misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych z Rzymu oraz br. Jorge Rolando Fernandeza, który jako delegat Sacro Convento uczestniczył w uroczystościach w Peru. Będzie to okazja do dziękczynienia wraz z innymi rodzinami zakonnymi Umbrii w darze, jaki Franciszkanie otrzymali w Roku Życia Konsekrowanego.

o. Paweł Dybka OFMConv

za: franciszkanie.pl

 


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: