Gniezno: Poświęcenie kościoła

19 grudnia 2015 | autor: o. Admin
Gniezno: Poświęcenie kościoła
Z Życia Prowincji
0

Jeśli ktoś nie był od dawna we franciszkańskim kościele w Gnieźnie, dziś wchodząc do niego z pewnością byłby zachwycony i zaskoczony jednocześnie.

A to dlatego, że świątynia ta od pewnego czasu była remontowana i odnawiana. Po zakończeniu prac ks. abp Wojciech Polak, prymas Polski, poświęcił kościół. Dziś franciszkański kościół p.w. Wniebowzięcia NMP ukazuje swoje piękno zachęcając do modlitwy.

Uroczystość poświęcenia kościoła i odnowionego ołtarza w prezbiterium odbyła się 16 grudnia 2015 r. Poza ks. arcybiskupem uczestniczył w niej prowincjał o. Jan Maciejowski wraz z zarządem prowincji św. Maksymiliana Marii, o. Jacek Korsak, miejscowy kustosz i gwardian, a także wielu braci z prowincji, księża z archidiecezji oraz wierni.

W swej homilii metropolita gnieźnieński wyraził radość z faktu, iż franciszkańska świątynia odzyskała należny jej blask, podkreślając zaangażowanie wszystkich, którzy włączyli się w jej odnowienie: „Cieszę się, że po latach tak intensywnej i gruntownej pracy, staraniem ojców franciszkanów i wspólnym wysiłkiem tylu zaangażowanych w to dzieło ludzi, konserwatorów i samorządowców, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tutejsza zabytkowa świątynia odzyskała należny jej blask”.

Na zakończenie liturgii ks. prymas przekazał relikwie bł. Jolenty delegacji z Wilna. O. Jan wyraził swoją wdzięczność metropolicie gnieźnieńskiemu za poświęcenie odnowionego kościoła, najstarszego w prowincji gdańskiej (starszego nawet od gnieźnieńskiej katedry), a także wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zakończenia tego dzieła.

Podczas Eucharystii, w czasie której dokonał się obrzęd poświęcenia, śpiew animował chór Symfonia z franciszkańskiej parafii z Gdyni.

Zobacz relację na stronie archidiecezja.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: