Franciszkańscy spowiednicy

18 lutego 2016 | autor: o. Admin
Franciszkańscy spowiednicy
Franciszkański świat
0

Jubileuszowy Rok Miłosierdzia ogłoszony przez papieża Franciszka skłania nas do odnowienia wysiłku w słuchaniu, a przede wszystkim do bycia dyspozycyjnym w sprawowaniu sakramentu pojednania w naszych parafiach i świątyniach klasztornych. W tym kontekście, symbolicznego wręcz znaczenia nabiera posługa naszych współbraci w Rzymie, a konkretniej – w Watykanie.

I. W Bazylice św. Piotra posługę spowiedników pełni 14 franciszkańskich spowiedników zwyczajnych, członków wspólnoty Kolegium Penitencjarzy Watykańskich.
Oprócz nich istnieją dwie inne grupy braci, którzy po otrzymaniu specjalnych uprawnień ze strony Penitencjarii Apostolskiej, pomagają spowiednikom zwyczajnym w ich codziennej posłudze spowiadania:
1. spowiednicy dodatkowi (ich posługa spowiedzi obejmuje 24 godziny w ciągu tygodnia): aktualnie w tego rodzaju posłudze zaangażowanych jest 8 współbraci (spowiadają w języku angielskim, polskim, hiszpańskim, włoskim, francuskim i niemieckim), którzy mieszkają w Kolegium Penitencjarzy lub w klasztorze św. XII Apostołów w Rzymie;
2. spowiednicy nadzwyczajni (którzy pełną posługę spowiedzi na wyraźną prośbę ze strony rektora Kolegium Penitencjarzy, w zależności od potrzeb: aktualnie w tej grupie jest 19 braci (członków wspólnot domów generalnych lub okolicznych klasztorów).
W sumie zatem w posługę pojednania zaangażowanych jest 41 współbraci.

II. W Środę Popielcową w Rzymie, Ojciec Święty Franciszek udzielił niektórym kapłanom mandatu Misjonarza Miłosierdzia; byli wśród nich także franciszkanie konwentualni.
Mają być oni: „znakiem matczynej troski Kościoła o Lud Boży, aby wszedł on w głębokości bogactwa tej tajemnicy tak fundamentalnej dla naszej wiary. Będą to kapłani, którym udzielę władzy przebaczenia grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej, aby podkreślić wielkość ich posłania. Będą przede wszystkim żywym znakiem tego, jak Ojciec przygarnia tych, którzy szukają jego przebaczenia. Będą Misjonarzami Miłosierdzia, ponieważ będą kształtować ze wszystkimi spotkanie pełne człowieczeństwa, źródło uwolnienia, bogate w odpowiedzialność za przezwyciężenie trudności i podjęcie nowego życia otrzymanego w Chrzcie świętym. Niech misjonarze żyją tym wezwaniem wiedząc, że mogą utkwić swój wzrok w Jezusie: «miłosiernym i wiernym arcykapłanie»” (por. Hbr 2, 17).

Rzym, Sekretariat generalny
za: ofmconv.net


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: