Zmiany w zarządzie Radia Watykańskiego

23 lutego 2016 | autor: o. Admin
Zmiany w zarządzie Radia Watykańskiego
Z Życia Kościoła
0

W związku z kończącą się kadencją dyrektora generalnego Radia Watykańskiego ks. Federico Lombardiego SJ i dyrektora administracyjnego naszej rozgłośni Alberto Gasbarriego, które upływają wraz z końcem lutego 2016 r., a także ze względu na planowaną restrukturyzację mediów watykańskich Sekretariat ds. Komunikacji podjął pierwsze decyzje dotyczące zmian w papieskiej rozgłośni. Po zasięgnięciu opinii Sekretariatu Stanu prefekt dykasterii medialnej ks. Dario Edoardo Viganò powołał od 1 marca 2016 r. na reprezentanta prawnego Radia Watykańskiego oraz odpowiedzialnego za jego dyrekcję administracyjną Giacomo Ghisaniego. Do tej pory był on szefem biura prawnego naszej rozgłośni, a po utworzeniu przez Franciszka nowej medialnej dykasterii także jej członkiem.

Jak czytamy w komunikacie Sekretariatu ds. Komunikacji, dzisiejsza nominacja wiąże się z ogólnym procesem restrukturyzacji mediów watykańskich. W tym właśnie celu w czerwcu 2015 r. Franciszek powołał nową dykasterię, której zadaniem jest przeprowadzenie integracji i zmian strukturalnych we wszystkich watykańskich podmiotach zajmujących się informacją. Chodzi tu o Papieską Radę ds. Środków Społecznego Przekazu, Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, Watykańskie Portale Internetowe, Radio Watykańskie, Watykańskie Centrum Telewizyjne, L’Osservatore Romano, Poligrafię Watykańską, Agencję Fotograficzną oraz Wydawnictwo LEV (Libreria Editrice Vaticana).

Niepowołanie kolejnych dyrektorów generalnego i administracyjnego Radia Watykańskiego jest zatem etapem procesu integracyjnego mediów Stolicy Apostolskiej. Do czasu utworzenia nowych struktur Giacomo Ghisani będzie zatem oficjalnym przedstawicielem papieskiej rozgłośni zarówno dla personelu samego radia, jak i wobec podmiotów zewnętrznych: europejskich i międzynarodowych. Będzie też odpowiadał za wszystkie sprawy administracyjne. W dalszym ciągu kwestie programowe poszczególnych sekcji językowych oraz techniczne całej rozgłośni pozostają w gestii odpowiadających za nie dyrekcji.

Kończący kadencję ks. Federico Lombardi SJ jest związany z Radiem Watykańskim od 1991 r., kiedy był mianowany jego dyrektorem programowym. Z kolei dyrektorem generalnym papieskiej rozgłośni został w 2005 r. Od 2006 r. jest równocześnie dyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Tę funkcję i związaną z nią rolę rzecznika prasowego Ojca Świętego pełnić będzie nadal.

Od 1 marca po raz pierwszy w historii na czele Radia Watykańskiego nie będzie jezuity. Kierowanie tą rozgłośnią było powierzone przez Papieża Towarzystwu Jezusowemu od chwili, kiedy utworzył ją Pius XI.

lg/ rv
za: Radio Watykańskie


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: