Nowy prowincjał prowincji krakowskiej

11 marca 2016 | autor: o. Admin
Nowy prowincjał prowincji krakowskiej
Franciszkański świat
0

Krakowscy franciszkanie mają nowego prowincjała. Został nim o. dr Marian Gołąb (l. 47).

Wyboru dokonano podczas Kapituły prowincjalnej zwyczajnej w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia.

O. Marian Gołąb urodził się 6 lipca 1968 r. w Sieniawie na Podkarpaciu (pow. przeworski). Do zakonu franciszkanów wstąpił po maturze w roku 1987. Śluby wieczyste złożył w 1992 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 1994 r.

Po studiach filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie pracował we Wrocławiu. W 1995 r. został skierowany na studia specjalistyczne do Lublina. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim obronił doktorat z teologii duchowości w roku 2000.

Doktorat został wydany drukiem pt. „Czy zakony są jeszcze Kościołowi potrzebne?”.

Przez rok był socjuszem magistra nowicjatu krakowskich franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, a od roku 2000 do 2004 r. – mistrzem nowicjatu.

W roku 2004 został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie. Z jego inicjatywy uczelnia przyjęła imię jej absolwenta i wykładowcy – św. Maksymiliana Marii Kolbego. O. Gołąb rektorem był do roku 2008.

W tym czasie przewodniczył Konferencji Rektorów Seminariów Franciszkańskich afiliowanych do Papieskiej Akademii Teologicznej.

Był również wykładowcą teologii duchowości, teologii życia konsekrowanego, historii duchowości, kierownictwa duchowego w  seminariach duchownych w Krakowie i w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Instytucie Studiów Franciszkańskich i Karmelitańskim Instytucie Duchowości w Krakowie.

Zrzut ekranu 2016-03-11 o 10.12.22

Był promotorem prac magisterskich oraz autorem wielu artykułów z zakresu duchowości.

W styczniu 2009 r. wyjechał na misje do Ugandy (Wschodnia Afryka). Pracował tam w Kakooge, w Matugga, a przez ostanie lata był kustoszem Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo.

Przez dwie kadencje był delegatem prowincjalnym krakowskich franciszkanów w Ugandzie.

Podczas zeszłorocznej wizyty apostolskiej papieża Franciszka w Ugandzie odpowiadał za przygotowanie wizyty Ojca Świętego w Sanktuarium w Munyonyo.

jms
foto: jm

za: franciszkanie.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: