Polska: „Lubelski Nobel” dla franciszkanina

13 stycznia 2017 | autor: o. Admin
Polska: „Lubelski Nobel” dla franciszkanina
Franciszkański świat
0

Prof. Marcin TKACZYK OFMConv, prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie ds. Nauki i Kontaktów Międzynarodowych, otrzymał Lubelską Nagrodę Naukową im. Prof. Edmunda Prosta za rok 2016 (zwaną „Lubelskim Noblem”). Gala wręczenia nagrody miała miejsce 10 stycznia 2017 r. w Pałacu Czartoryskich w Lublinie.

Wyróżnienie zostało przyznane przez Lubelskie Towarzystwo Naukowe za książkę „Futura Contingentia”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa KUL.
Autor dzieła zmierza się z problemem przyszłych zdarzeń przygodnych i stawia pytania: Czy zdania, opisujące przyszłe zdarzenia, są już teraz prawdą lub fałszem? Czy Bóg zna przyszłość, a zwłaszcza, czy zna nasze przyszłe wybory, dokonane z wolnej woli?
Na nurtujące już Arystotelesa pytanie, czy możliwa jest wiedza o przyszłości, prof. TKACZYK stara się nie tylko odpowiedzieć, ale i uzasadnić odpowiedź metodami rachunkowymi.
Laureat niezwykle wnikliwie analizuje podjęty problem, wykazując się wielką erudycją historyczną i orientacją w metafizycznych i teologicznych aspektach oraz wysoką kulturą logiczną – podkreślił prezes Lubelskiego Towarzystwa Naukowego prof. Artur KOROBOWICZ.
Nagroda im. Prof. Edmunda Prosta jest przyznawana za pracę badawczą, wyróżniającą się oryginalnością i wysokimi walorami naukowymi, publikację książkową lub monografię, wynalazki lub udoskonalenia techniczne, mające szczególną wartość poznawczą i cechujące się nowatorstwem treści i formy.

Fr. Marek Wódka OFMConv, KUL
za: ofmconv.net


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: