Franciszkanie z największą liczbą powołań

2 lutego 2017 | autor: Administrator
Franciszkanie z największą liczbą powołań
Franciszkański świat
1

Franciszkanie mają najwięcej powołań spośród wszystkich zakonów męskich działających w Polsce. W przededniu Dnia Życia Konsekrowanego sekretariat Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich upublicznił najświeższe statystyki dotyczące powołań do życia zakonnego.

Formację wstępną w Zakonie Braci Mniejszych (OFM – franciszkanie „brązowi”) odbywa obecnie 178 braci, a w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv – franciszkanie „czarni”) – 136. Więcej danych.

O znaczeniu osób konsekrowanych w dziejach narodu polskiego pisze na święto zakonnic, zakonników, członków instytutów świeckich, dziewic i wdów konsekrowanych oraz pustelników bp Kazimierz Gurda. Uwypukla w nim również zasługi franciszkanów.

Przewodniczący Komisji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP w okolicznościowym liście wspomina m.in. błogosławionych misjonarzy-męczenników z krakowskiej prowincji franciszkanów: Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka jako „swoistych ambasadorów naszego kraju” za granicą, którzy „czyniąc dobro, dają świadectwo o Polakach i Polsce”.

Bp Gurda przypomina też postać św. Maksymiliana Marii Kolbego, gdy pisze o osobach konsekrowanych, które „wraz z całym narodem opierały się hitlerowskiej i stalinowskiej napaści, płacąc za to często najwyższą cenę”. Cały list.

W Polsce działa obecnie blisko 180 żeńskich i męskich zakonów i zgromadzeń zakonnych, do których przynależy ponad 32 tys. osób.

jms

za: franciszkanie.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

One Comment

  1. Janina Bigajczyk says:

    Bardzo zależy nam na takim spotkaniu o duchowości Sw. Maksymiliana Maria Kolbe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: