Asyż: kapituła kustodialna – część I

1 marca 2017 | autor: Administrator
Asyż: kapituła kustodialna – część I
Franciszkański świat
0

W dniach 20-24 lutego 2017 r. odbyła się pierwsza część kapituły kustodialnej zwyczajnej kustodii generalnej świętego konwentu w Asyżu, której przewodniczył minister generalny fr. Marco TASCA i w której wziął udział również asystent generalny FAMC fr. Benedict BAEK.

Na początku kapituły minister generalny ogłosił, że definitorium generalne na posiedzeniu w dniu 16 lutego 2017 r. potwierdziło fr. Mauro M. Gambetti na urzędzie kustosza generalnego na drugie czterolecie.
Po wysłuchaniu sprawozdań i weryfikacji minionego czterolecia kapituła wybrała nowe definitorium kustodialne, składające się z 6 zakonników: fr. Domenico PAOLETTI z prowincji abruzyjskiej (1° kadencja, wybrany wikariuszem kustodii), fr. Ion HORVAT z prowincji rumuńskiej (1° kadencja, wybrany sekretarzem kustodii), fr. Janez ŠAMPERL z prowincji słoweńskiej (1° kadencja), fr. Francesco LENTI z prowincji marchijskiej we Włoszech (1° kadencja, wybrany poborcą kustodii), fr. Alfredo M. AVALLONE z prowincji neapolitańskiej we Włoszech i afiliowany czasowo do kustodii asyskiej (2° kadencja), fr. Jorge FERNÁNDEZ z prowincji argentyńsko-urugwajskiej (1° kadencja).
Skład definitorium odzwierciedla wielokulturową rzeczywistość wspólnoty kustodialnej.
Kapituła wybrała także ekonoma kustodii, którym został fr. Mauro SILVA z włoskiej prowincji św. Antoniego z Padwy.
W dniu 23 lutego kapituła kustodialna zatwierdziła ważny wniosek, na którego podstawie kustodia kanonicznie przyjmuje „in toto” misję Braci Mniejszych Konwentualnych w Chinach. Jest 11 braci Chińczyków i wszyscy są już afiliowani do kustodii. Dzięki tej decyzji konsoliduje się obecność zakonu w Chinach: do 3 braci mieszkających już w domu w Xi’an wkrótce dołączą kolejni zakonnicy, którzy ukończyli proces formacyjny i zdobyli pewne doświadczenie duszpasterskie we Włoszech. Są nawiązywane kontakty z niektórymi biskupami, aby otworzyć drugi dom służący do podjęcia posługi w parafii. Chińscy zakonnicy są dobrze umotywowani i gotowi do kanonicznego erygowania misji i klasztorów.
Podczas kapituły celebracjom eucharystycznym w bazylice dolnej przewodniczyli minister generalny, arcybiskup Perugii kard. Gualtiero Bassetti, minister prowincjalny tworzącej się włoskiej prowincji św. Franciszka fr. Franco Buonamano, biskup Terni i były kustosz generalny mons. Giuseppe Piemontese, biskup Asyżu-Nocera Umbra-Gualdo Tadino mons. Domenico Sorrentino.

Fr. Marco Moroni OFMConv, były sekretarz kustodii

Zdjęcia dostępne na stronie Kurii Generalnej

za: ofmconv.net


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: