Watykańska „Rada Kobiet” to fakt rewolucyjny

9 marca 2017 | autor: Administrator
Watykańska „Rada Kobiet” to fakt rewolucyjny
Z Życia Kościoła
0

Irańska teolożka Shahrazad Houshmand uważa, że istniejąca przy Papieskiej Radzie Kultury Konsulta Kobieca jest „faktem rewolucyjnym”. Obchodzony 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet jest także okazją ku temu, aby uczcić utworzenie tego pierwszego gremium doradczego kobiet przy Papieskiej Radzie, powiedziała Iranka w Watykanie.

Należy ona do 37-osobowego grona kobiet różnych religii, narodowości i zawodów, które w 2015 roku powołał przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi. Na spotkaniu z mediami 7 bm. kard. Ravasi podkreślił, że chodzi mu o coś więcej niż czysto „symboliczną obecność” kobiet w „świecie mężczyzn”. Jego zdaniem doradczynie mają „z perspektywy kobiet” oceniać działalność Rady. Kardynał przyznał, że niekiedy wskazują one na coś „całkiem nieoczekiwanego”.

Według Houshmand „rewolucyjnym i błogosławionym” było nie tylko utworzenie tego pierwszego gremium doradczego kobiet, ale równie „błogosławionym dziełem” był II Sobór Watykański (1962-65), zwłaszcza w kontekście otwarcia na muzułmanów. Konsulta Kobiet to „tęcza duchowych doświadczeń” – stwierdziła muzułmańska teolożka. Podkreśliła, że celem ich prac jest służba dla dobra wszystkich.

Powstanie Konsulty Kobiecej przy Papieskiej Radzie Kultury sięga wiosny 2014, gdy postanowiono poświęcić jej przyszłoroczne zgromadzenie plenarne (5-7 lutego 2015) tematowi „Kultury kobiece”. Kilka kobiet zaproszono wówczas do udziału w pracach przygotowawczych, które były bardzo intensywne, a na zakończenie tamtego zgromadzenia ich uczestników przyjął Franciszek. A potem kard. Ravasi powołał do życia 23 czerwca 2015 wspomnianą Konsultę. Wśród 37 jej członkiń są szefowe przedsiębiorstw, ambasadorki, aktorki, sportsmenki, zakonnice, wykładowczynie uniwersyteckie, w tym także kobiety niewierzące i wyznawczynie różnych religii. Większość doradczyń to Włoszki.

Konsulta Kobieca zbiera się trzy razy w roku i opracowuje propozycje dla wszystkich dziedzin działalności Papieskiej Rady Kultury. Według jej członkiń chodzi im nie o to, aby „mówić o kobietach”, lecz aby „światu męskiemu” przybliżyć ich spojrzenie na społeczeństwo.

Z okazji swego Dnia kobiety zredagowały specjalne wydanie przeglądu „Culture e Fede” (Kultura i wiara) wydawanego przez Radę. Podejmują w nim cztery główne tematy: wychodzenie naprzeciw młodzieży, ich szczególnemu językowi, doświadczeniu, sile i kruchości; przezwyciężanie nierówności w dostępie do pracy, ciągle jeszcze istniejącym nawet w krajach, w których dziewczęta mają wyższe wskaźniki wykształcenia niż mężczyźni; wspieranie pozytywnej obecności kobiet w religiach oraz przerzucanie mostów ku kulturom męskim.

 

za: ekai.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: