Rodzina i małżeństwo tematami 375. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

13 marca 2017 | autor: Administrator
Rodzina i małżeństwo tematami 375. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski
Z Życia Kościoła
0

Duszpasterstwo małżeństw, rodzin i osób rozwiedzionych to główny temat 375. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się w poniedziałek w Warszawie. Biskupi omówią sprawy rodzin w świetle adhortacji „Amoris laetitia”. W dwudniowym spotkaniu będą uczestniczyli przedstawiciele episkopatów z 13 krajów.

– Ojciec Święty zachęcił episkopaty różnych krajów, by podzieliły się swoimi spostrzeżeniami nt. adhortacji „Amoris Laetitia” w myśl skrótu: towarzyszyć, integrować rozeznawać – powiedział ks. Rytel-Andrianik podczas briefingu prasowego poprzedzającego zebranie.

Jak podkreślił rzecznik KEP, biskupi omówią kwestię przygotowania do małżeństwa i dalszego towarzyszenia parom. Oprócz tego zostanie podjęty temat towarzyszenia rozwiedzionym. – Trzeba przypomnieć tym osobom, że nie są one ekskomunikowane i wciąż stanowią część wspólnoty Kościoła – podkreślił duchowny.

Ponadto biskupi wysłuchają relacji przedstawicieli Caritas Polska po ich powrocie z Aleppo oraz zapoznają się z propozycją dalszych działań Caritas na rzecz ofiar wojny na Bliskim Wschodzie. – Jak wiemy ok. 1/3 chrześcijan w Aleppo jest objęta pomocą polskich katolików – podkreślił rzecznik KEP, dodając, że podczas zebrania zostanie również poruszony temat pomocy ofiarom trzęsienia ziemi we Włoszech.

Duchowni podejmą także temat beatyfikacji założycieli Unii Europejskiej – Alcide de Gasperi i Roberta Schumana.

Ks. Rytel-Andrianik dodał, że od bieżącego roku w drugą niedzielę po Wielkanocy, będzie obchodzony Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Szczegóły tego wydarzenia zostaną omówione podczas poniedziałkowego zebrania.

Polscy biskupi zajmą się też kwestią listu pasterskiego na Niedzielę Bożego Miłosierdzia oraz z okazji 100-lecia Objawień Fatimskich, a także tematem przygotowania do bierzmowania i ochrony danych osobowych.

O programie duszpasterstwa rodzin w świetle adhortacji „Amoris laetitia” mówić będzie bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny. Temat towarzyszenia osobom przygotowującym się do zawarcia małżeństwa przedstawi ks. dr hab. Jacek Goleń, natomiast o towarzyszeniu małżeństwom i rodzinom po zawarciu związku małżeńskiego mówić będzie ks. dr Przemysław Drąg. W programie obrad jest także dyskusja nt. pomocy osobom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach.

Podczas obrad biskupów zostaną poruszone sprawy misyjne związane z rokiem duszpasterskim, który przebiega pod hasłem „Idźcie i głoście” oraz jubileuszu 50-lecia Komisji ds. Misji. Tematy te omówi obecny przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur.

W programie obrad zaplanowano też wystąpienie bp Grzegorza Rysia nt. organizowanego w listopadzie w Częstochowie IV Kongresu Nowej Ewangelizacji oraz wypowiedź bp. Tadeusza Bronakowskiego nt. apostolstwa trzeźwości.

Podczas obrad głos zabiorą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Albanii, Francji, Kuby oraz Łotwy. W spotkaniu będą uczestniczyć również przedstawiciele Episkopatów z Białorusi, Chorwacji, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Skandynawii, Ukrainy oraz Węgier.

Pierwszy dzień zebrania plenarnego zakończy Msza św. w Bazylice św. Krzyża w intencji papieża Franciszka, w czwartą rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową.

375. Zebranie Plenarne KEP rozpoczęło się w poniedziałek przed południem w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Pierwszego dnia w obradach weźmie udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Zebranie zakończy się we wtorek, 14 marca około godz. 16.00. Po obradach wydany zostanie komunikat.

Fot. E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl/photo

za: ekai.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: