Komisja Maryjna będzie promować kult Matki Bożej

17 marca 2017 | autor: Administrator
Komisja Maryjna będzie promować kult Matki Bożej
Z Życia Kościoła
0

– Powołanie Komisji Maryjnej nie jest jakimś nowym otwarciem, ale kontynuacją tej drogi, która była obecna w Kościele w Polsce za czasów kardynałów Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły – mówi w rozmowie z KAI abp Wacław Depo, któremu Episkopat powierzył przewodniczenie Komisji Maryjnej, powołanej ponownie do życia na 375. zebraniu plenarnym w Warszawie 13 i 14 marca br.

Abp Depo podkreśla, że „normą duszpasterską Kościoła jest droga poprzez Maryję”. Wyjaśnia, że już kard. Wyszyński, a wcześniej kard. August Hlond byli przekonani, że jeśli coś pozytywnego w Polsce się dokonuje, dokonuje się to dzięki Maryi i jej szczególnemu wstawiennictwu. „Cieszę się, że po jubileuszu 1050-lecia chrztu, w obecnym roku, który jest Rokiem Maryjnym, powraca zadanie odtworzenia Maryjnej Komisji polskiego Episkopatu” – dodaje metropolita częstochowski.

Abp Depo informuje, że zadaniem Komisji będzie promocja kultu maryjnego i jego pogłębienie poprzez różne ośrodki studyjne, uniwersytety i sanktuaria. Dodaje, że „musimy dla dzisiejszego pokolenia, które już nie pamięta sługi Bożego kard. Wyszyńskiego, odczytać na nowo najgłębszy sens jego programu Ślubów Jasnogórskich, jak i ich dopełnienia zawartego w świadectwie św. Jana Pawła II”. Podkreśla, że Jan Paweł II „uczył nas nie tylko, że potrzebne jest oddanie się w macierzyńską niewolę Maryi, ale że potrzebne jest zawierzenie Maryi w każdym czasie – jako nasza własna odpowiedź Bogu, który nam się objawia również w pośrednictwie Maryi”.

Wśród członków komisji, obok zasłużonych polskich mariologów, są przedstawiciele najważniejszych polskich sanktuariów maryjnych, poczynając od Jasnej Góry, poprzez sanktuaria Matki Bożej Miłosierdzia, Matki Bożej Łaskawej czy Matki Bożej Fatimskiej z Krzeptówek.

Abp Depo zapowiada, że pierwsze spotkanie Komisji odbędzie się jeszcze przed Wielkanocą. „Bardzo ważne jest, aby w maryjny miesiąc maj wejść już z konkretnym zadaniem i programem, jaki nowa Komisja będzie wyznaczała” – wyjaśnia.

Z dziejów Komisji Maryjnej

Obecny kształt polskiej maryjności zawdzięczamy w dużej mierze pracom Komisji Maryjnej Episkopatu Polski, której prace zamykają się w latach 1956-1996 – podkreśla w swym opracowaniu ks. Teofil Siudy z Częstochowy.

Pierwsze spotkanie Komisji Maryjnej Episkopatu Polski odbyło się z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego 3 grudnia 1956 r. na Jasnej Górze, a ostatnie 11 marca 1996 r. w Warszawie. Pierwszym celem działania Komisji była realizacja Ślubów Narodu. Na przestrzeni 40 lat pracy Komisji Maryjnej przewodniczyli jej kolejno: bp Zdzisław Goliński (1956-1963), bp Antoni Pawłowski (1963-1966), bp Stefan Bareła (1967-1983), abp Bolesław Pylak (1984-1989) i abp Stanisław Nowak (1989-1996). Faktycznie jednak, do 1980 r. ton pracom Komisji nadawał prymas kard. Stefan Wyszyński. Posiedzenia Komisji Maryjnej odbywały się zasadniczo w rezydencji prymasa w Warszawie (wyjątkowo także w Gnieźnie) i niemal zawsze kard. Wyszyński w nich uczestniczył.

Członkami Komisji Maryjnej w jej poszczególnych kadencjach byli polscy biskupi, przedstawiciele jasnogórskiego konwentu ojców paulinów (przez wiele lat sekretarzem komisji był paulin, o. Paweł Kosiak), członkinie Instytutu Prymasowskiego, wykładowcy mariologii, promotorzy polskich ruchów maryjnych, reprezentantki zgromadzeń zakonnych.

Owocem działania Komisji Maryjnej i głównymi tematami jej prac było szereg inicjatyw od Jasnogórskich Ślubów Narodu, poprzez peregrynację kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, obchody Roku Maryjnego w Polsce, Jubileuszu 600-lecia obecności Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze aż do przygotowań związanych z Międzynarodowym Kongresem Maryjnym w Częstochowie w 1996 r.

W późniejszym okresie Komisja Maryjna podjęła inicjatywę nawiedzenia wszystkich polskich parafii przez kopię Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Dzieło, na etapie już drugiego nawiedzenia, trwa nadal, przynosząc istotne owoce w życiu polskich wspólnot parafialnych i poszczególnych chrześcijan. W pracach Komisji Maryjnej omawiano również temat tzw. „małego nawiedzenia” Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Ostatnim zagadnieniem, jakim zajmowała się Komisja Maryjna, były przygotowania do Jubileuszu 2000-lecia chrześcijaństwa i ich maryjny charakter. W związku z tym – jeszcze w połowie lat dziewięćdziesiątych – Komisja przygotowała specjalne opracowanie zatytułowane: „Adwent maryjny w Polsce przed 2000-leciem chrześcijaństwa 1986-2000”.

Podczas posiedzeń Komisji Maryjnej powracał często temat sanktuariów maryjnych w Polsce, na czele z sanktuarium jasnogórskim. Zastanawiano się nad ich miejscem i rolą w życiu Kościoła w Polsce i podejmowanych działaniach duszpasterskich. Wyrazem szczególnej troski o sanktuaria maryjne stało się powołanie przy Komisji Maryjnej w roku 1984 oddzielnej Sekcji do spraw Sanktuariów Maryjnych w Polsce.

W trakcie posiedzeń Komisji Maryjnej jej członkowie zapoznawali się z treścią aktualnego nauczania maryjnego Kościoła. Przedmiotem studium stały się kolejno dokumenty: maryjny rozdział konstytucji dogmatycznej o Kościele „Lumen gentium”, adhortacja „Marialis cultus” Pawła VI, encyklika „Redemptoris Mater” Jana Pawła II, dokumenty dotyczące obchodów Roku Maryjnego, a także dokument Kongregacji Wychowania Katolickiego dotyczący formacji maryjnej w seminariach duchownych. Postulowano przy tym potrzebę głębszego zapoznania z tymi dokumentami szerszych kręgów wiernych, a zwłaszcza duchowieństwa.

Ostatnie posiedzenie Komisji Maryjnej, która uległa likwidacji w ramach reorganizacji struktury Konferencji Episkopatu Polski, miało miejsce 11 marca 1996 r. w klasztorze ojców paulinów w Warszawie.

Członkami nowej Komisji Maryjnej, powołanej przed kilkoma dniami, 14 marca br. – obok przewodniczącego, którym został abp Wacław Depo – są: bp Łukasz Buzun, bp Henryk Ciereszko, bp Andrzej Jeż, bp Jan Wątroba. A na konsultorów komisji zostali wybrani: o. prof. dr hab. Grzegorz Bartosik OFM Conv – Niepokalanów, ks. Marcin Chodorowski CRL – Gietrzwałd, o. Azariasz Hess OFM – Kalwaria Zebrzydowska, ks. prof. dr hab. Zdzisław Janiec – Sandomierz, ks. Jerzy Karbownik – Skarżysko-Kamienna, ks. prof. Janusz Królikowski – Tarnów , ks. Janusz Kumala MIC – Licheń, ks. prof. Janusz LEKAN – Lublin KUL, ks. Marian Mucha SAC – Zakopane, Ks.Teofil Siudy – Częstochowa, o. Mariusz Tabulski OSPPE – Częstochowa.

 

za: ekai.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: