Papież w kwietniu odwiedzi Egipt

19 marca 2017 | autor: Administrator
Papież w kwietniu odwiedzi Egipt
Z Życia Kościoła
0

Pierwszą w tym roku podróżą zagraniczną Franciszka nie będzie pielgrzymka do Fatimy w Portugalii. Już wcześniej uda się on do Egiptu. Watykan poinformował, że 28 i 29 kwietnia Ojciec Święty odwiedzi Kair, a program tej wizyty zostanie opublikowany w późniejszym terminie. Papież przybędzie tam na zaproszenie prezydenta kraju Abd el-Fataha es-Sisiego, biskupów katolickich oraz patriarchy Kościoła Koptyjskiego Tawadrosa II i wielkiego imama meczetu Al-Azhar w Kairze Ahmeda al-Tajeba.

Papieskie odwiedziny będą umocnieniem dla wspólnoty chrześcijańskiej, ale i kolejnym mocnym krokiem na drodze dialogu z islamem – mówi Radiu Watykańskiemu bp Antonios Azis Mina z Koptyjskiego Kościoła Katolickiego.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni Ojcu Świętemu za te odwiedziny i za to, że naprawdę wyjątkowo się o troszczy o nasz kraj i nasz naród. Jego wizyta będzie przede wszystkim błogosławieństwem dla Kościoła i wszystkich chrześcijan. Nie tylko Egipt, ale cały region jest wyjątkowo doświadczany i w obecność chrześcijan wpisany jest tu krzyż. Jest jednak i nadzieja paschalna, a Franciszek przyjedzie w okresie wielkanocnym – mówi bp Mina. – Będzie to też umocnienie i kontynuacja dialogu z islamem. Nie jest on zbędnym luksusem, ale koniecznością, bo bez niego po prostu nie da się żyć. Ludzie różnych religii muszą ze sobą rozmawiać, by znaleźć drogę pokojowego współistnienia. Musimy patrzeć nie na to, co nas dzieli, ale szukać tego, co łączy. Papież jest dla nas prawdziwym umocnieniem. Odważnie broni praw człowieka i poszczególnych narodów, występuje też w sprawie pokoju. I to jest podstawowe przesłanie, którego od niego się spodziewamy – tego umacniania kultury pokoju między ludźmi zamieszkującymi ten region”.

Podkreśla się, że papieska wizyta będzie ważnym krokiem na drodze dialogu z islamem i odbudowywania wzajemnych relacji między Watykanem a uniwersytetem Al-Azhar, które zostały zerwane w 2011 r. Muzułmanów oburzyły wówczas komentarze Benedykta XVI po zamachu na kościół w Aleksandrii, w którym zginęło 21 osób. Stopniowe ocieplenie relacji rozpoczęło się dopiero w nowym pontyfikacie. W ubiegłym roku wielki imam Al-Azhar gościł w Watykanie. W lutym b.r. tę najważniejszą placówkę sunnickiego islamu odwiedził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauran. Na zakończenie spotkania wydano wspólne oświadczenie, w którym obie strony opowiedziały się za dialogiem oraz przeciw wszelkim formom ekstremizmu, fundamentalizmu i przemocy.

bz/ rv

za: Radio Watykańskie


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: