Generałowie Franciszkańscy u Papieża

13 kwietnia 2017 | autor: Administrator
Generałowie Franciszkańscy u Papieża
Franciszkański świat
0

10 kwietnia rano, przyjmując w Watykanie generałów Zakonu Franciszkańskiego papież powrócił słowami i modlitwą do ofiar ataków w Egipcie przeciwko społeczności koptyjskiej.

To jeszcze jeden znak bliskości Franciszka ze wspólnotą koptyjską w Egipcie. Papież powrócił w rozmowie do tego, co wydarzyło się w Tanta i Aleksandrii, ale również w sprawie kryzysu w Syrii.

O. Marco Tasca, minister generalny Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych powiedział: „Papież bardzo stanowczo potwierdził swój plan podróży do Egiptu. Zapowiedział także wyjazd kardynała Kocha do tego kraju, aby przygotować na miejscu warunki do odbycia papieskiej podróży. Franciszek nie zatrzymywał się w rozmowie tylko na tym, co niestety się wydarzyło, ale z wielką stanowczością i przekonaniem podkreślał, że jedzie do Egiptu, aby podtrzymać dialog i komunię z chrześcijanami tego kraju”.

Ojciec Michael Perry, minister generalny Zakonu Braci Mniejszych, który właśnie wrócił z Syrii, stwierdził, że w trakcie spotkania myśli papieża kierowały się do ludzi, którzy nadal cierpią z powodu przemocy i konfliktu:

„Spotkanie trwało około 35 minut. Rozmawialiśmy także o papieskiej wizycie w Egipcie w kontekście faktu, że wkrótce będziemy obchodzić 800-lecie wizyty św. Franciszka w egipskiej Damietcie, gdzie spotkał się z Sułtanem Malik Al-Kamilem. Był to istotny krok w dialogu chrześcijań z muzułmanami. Rozmawialiśmy także o Aleppo, skąd wróciłem dwa dni temu. Byłem w Aleppo, Damasz- ku i Latakia, gdzie spotkałem się z z moimi braćmi, którzy tam pozostali, ze względu na miejscowych chrześcijan. Moi rozmówcy prosili, by podziękować Franciszkowi za jego zainteresowanie sytuacji kryzysowej, a także za pieniądze, jakie wysłał niedawno, co bardzo korzystnie wpłynęło na relacje między chrześcijanami i muzułmanami.

Rozmawialiśmy także z papieżem o krokach, które podejmujemy dla stworzenia komunii między różnymi zakonami rodziny franciszkańskiej. Franciszek słuchał tego z wielkim zainteresowaniem. Aktualnie podejmujemy różne projekty. Przede wszystkim trwa proces zjednoczenia Uniwersytetu Franciszkańskiego w Rzymie. Ten projekt tworzą Bracia Mniejsi, Kapucyni, Konwentualni i Trzeci Zakon. Istnieją też projekty tworzenia wspólnot międzyfranciszkańskich w Ziemi Świętej i innych miejscach. Jako generałowie rozmawiamy też ze sobą kilka razy w roku w celu wzmocnienia i podkreślenia wymiaru komunii między nami.

Ponadto rozmawialiśmy papieżem o wielkim znaczeniu przyznania braciom zakonnym możliwości służenia wspólnotom w roli ordynariuszy. Papież Franciszek poszukuje z nami możliwości przeprowadzenia tego projektu. Przekazaliśmy mu list z formalną prośbą o udzielenie dyspensy w tej sprawie, jako szczególnej łaski, dla nas franciszkanów. Oznaczałoby to, że bracia mogliby pełnić funkcje gwardianów, prowincjałów, ministrów generalnych lub wikariuszy generalnych.

Ojciec Mauro Johri, minister generalny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, podkreślał widoczne w rozmowie emocje papieża wobec kryzysów międzynarodowych: – kiedy nasz brat Michael pokazał mu zdjęcia i mały film z Aleppo, widziałem emocje na twarzy papieża, udział w cierpieniu tych ludzi, ale także z tego, że ci ludzie go pamiętają i są bardzo wdzięczni.

O. Mauro podkreślił również kluczowy moment, którego doświadczają rodziny franciszkańskie. – Kiedy spotkaliśmy się kilka lat temu, w dniu 4 października 2013 roku przy grobie świętego Franciszka, prezentując moich współbraci powiedziałem papieżowi: „Jesteśmy ministrami generalnymi”, a on ze śmiechem odpowiedział: „a więc jednak istnieje ekumenizm wśród franciszkanów!” Wtedy wezwał nas do budowania jedności. Podjęliśmy to wyzwanie, a papież podczas obecnego spotkania zachęcił nas do kontynuowania drogi jedności. Zaprosiliśmy go na spotkanie braci 29 listopada tego roku, czyli dnia, który upamiętnia przyjęcie Reguły, również dlatego, że w tym roku wspominamy słynną Bullę „Ite vos”, która oznaczała unifikację, ale również rozdzielenie. Chcemy pamiętać to wydarzenie poprzez podjęcie drogi przeciwnej – wiodącej do zjednoczenia. Jest to zgodne z linią samego papieża, który prosi nas, byśmy szli do unifikacji w dialogu i komunii.

O znaczeniu jedności mówił również ojciec Nicholas Edward Polichnowski, minister generalny Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka: „Papież powiedział nam, że mamy potrzebę poczucie zjednoczenia. W rodzinie franciszkańskiej podejmujemy teraz różne ruchy w tym kierunku. Zakony Braci Mniejszych, Konwentualnych, Kapucynów i Trzeciego Zakonu są niezależne od siebie. Ale z papieżem Franciszkiem doświadczamy wizji oraz poczucia zjednoczenia pod działaniem łaski.”

 

za: zyciezakonne.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: