Patriotyzm znakiem chrześcijańskiej miłości bliźniego

28 kwietnia 2017 | autor: Administrator
Patriotyzm znakiem chrześcijańskiej miłości bliźniego
Z Życia Kościoła
0

Kluczem do właściwie rozumianego patriotyzmu jest chrześcijańska miłość bliźniego – mówi w rozmowie z KAI prymas Polski abp Wojciech Polak. Metropolita gnieźnieński komentuje najnowszy dokument Konferencji Episkopatu Polski omawiający chrześcijańskie znaczenie postawy patriotyzmu.

– Dokument „Chrześcijański kształt patriotyzmu” jest odpowiedzią zarówno na rzeczywiste ożywienie postaw patriotycznych, które obserwujemy jako zjawisko pozytywne, a z drugiej strony na to, co wiąże się z wypaczonym pojęciem patriotyzmu i jego realizacją w różnych w bardzo różnych obszarach życia społecznego – stwierdza abp Wojciech Polak.

Hierarcha wskazuje, że dokument episkopatu odnosi się do obszaru relacji społecznych, związanych z pomyleniem patriotyzmu z nacjonalizmem, ale także z wykorzystywaniem patriotyzmu przez bieżącą politykę, dla przeciwstawiania jednych drugim. – W wielu punktach podkreślany jest aspekt jednoczący patriotyzmu, przekraczania egoizmu i ksenofobii, otwarcie na drugich – przypomina.

Prymas wskazuje, że wspólne dobro tworzą wszyscy Polacy, niezależnie od wyznania, pochodzenia czy rasy. – Musimy pamiętać, że jednostronne przeciąganie tego, że tylko ktoś ma prawo tworzyć patriotyzm, jest w istocie działaniem anty-patriotycznym, przeciwnym polskiej racji stanu.

Zdaniem metropolity gnieźnieńskiego należy zwrócić uwagę, na zaakcentowaną w tekście potrzebę wychowywania do patriotyzmu i ukazywaniem zarówno pozytywnych obszarów polityki historycznej, jaki i niebezpieczeństw jakie się wiążą z instrumentalizacją pamięci historycznej dla bieżącej walki politycznej. – Z dużą wrażliwością trzeba podchodzić do podejmowania pewnych inicjatyw historycznych, aby nie nakładać na nie współczesnych podziałów – mówi arcybiskup.

Abp Polak przypomina, że uczenie patriotyzmu to wychowawcza misja rodziny i szkoły, a także instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Przywołuje wezwanie, abyśmy wszyscy pamiętali, że jesteśmy wezwani do kształtowania szlachetnego polskiego patriotyzmu, opartego na miłości chrześcijańskiej.

– Kluczem do właściwie rozumianego patriotyzmu, wynikającego z katolickiej nauki społecznej, jest chrześcijańska miłość bliźniego, a więc miłość bliskich i dalekich – stwierdza hierarcha.

Arcybiskup zwraca uwagę, że także sport powinien wzmagać postawy patriotycznej. – Ważna jest przestroga, żeby nasze stadiony nie były miejscem niepokojów, czy agresji, na przykład o podłożu etnicznym. Wymiar publiczny – narodowy, czy lokalny – patriotyzmu, nie był nigdy uzasadnieniem do jakichś postaw wrogości – podkreśla Prymas Polski.

Dokument Konferencji Episkopatu Polski „Chrześcijański kształt patriotyzmu” zaprezentowany został w piątek, 28 kwietnia w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie.

Tekst dokumentu: „Chrześcijański kształt patriotyzmu”

za: ekai.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: