Ostróda: Regionalny dzień skupienia 2017

11 maja 2017 | autor: o. Admin
Ostróda: Regionalny dzień skupienia 2017
Z Życia Prowincji
0

10 maja 2017 r. w klasztorze w Ostródzie odbył się regionalny dzień skupienia, który poprowadził Minister Prowincjalny o. Jan Maciejowski.

Prowincja św. Maksymiliana Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce podzielona jest na regiony, w których organizuje się cykliczne dni skupienia. W tym roku wiosenne spotkanie braterskie przeprowadził o. Jan, prowincjał. Do mazurskiego konwentu przyjechali bracia z Olsztyna, Kwidzyna i Elbląga. Brała w nim też udział cała wspólnota ostródzka.

Prowincjał Jan w swych konferencjach przypomniał braciom najważniejsze sprawy omawiane na zeszłorocznej Kapitule Prowincjalnej.

– Daj przykład, a nie wykład – o. Jan zacytował powiedzenie góralskie, przez co zachęcił braci przede wszystkim do świadczenia swym życiem o własnej relacji z Jezusem. Bycie z Bogiem bowiem jest pierwszym zadaniem życia franciszkańskiego. Można tak pracować dla Pana Jezusa, żeby nie mieć w ogóle dla Niego czasu – to jest niebezpieczna pokusa, przestrzegał o. Jan. Przypomniał mocne słowa św. Franciszka, który mówił, że jeśli których z zakonników nie modli się z innymi we wspólnocie, nie jest mu bratem. Bez modlitwy bowiem, jak wynika ze słów o. prowincjała, relacje we wspólnocie są płytkie i łatwo je naruszyć.

Minister Prowincjalny zachęcał braci, by w swych brakach wpatrywali się w krzyż, ponieważ mamy się upodabniać do Pana Ukrzyżowanego, a to z kolei musi się wyrazić w konkrecie – w tym, jak żyjemy, jak mieszkamy, jak pracujemy, jak podróżujemy. Pytał także: „Czy potrafimy dziś wybierać Boga w sposób radykalny? Czy umiemy wszystko Mu oddać?”

Wspólnota jest jak pumeks – mówił przełożony – który oczyszcza braci. Nasza świętość kształtuje się we wspólnocie.

O. Prowincjał wskazał też na wartość mediów w ewangelizacji; podkreślił, że rekolekcje internetowe ogląda o wiele więcej osób niż przychodzi do naszych kościołów. Nie zaniedbując więc tradycyjnych form, musimy prowadzić duszpasterstwo medialne. Wśród tradycyjnych sposobów wymienił zwłaszcza duszpasterstwo rodzin i katechezę dla dorosłych.

„Potrzeba nam franciszkańskiego świadectwa” – uwrażliwiał braci o. Jan – „które jest jak woda: nie rzuca się w oczy, ale działa pokornie i po cichu; nikt nie mówi, że zjadł wodę z rosołem lub wypił wodę z herbatą – wody nie widać, ale bez niej niewiele byśmy zrobili. Ona jest pokorna i czysta”.

O 12:15 w kościele odprawiona została Msza św., w czasie której Minister Prowincjalny powiedział, że nasz Pasterz jest doświadczony, wypróbowany, a więc możemy Mu zaufać, na Nim się opierać. Ludziom, którym posługujemy mamy dawać nie nasze zdolności, sukcesy, ale naszą relację z Jezusem. Na ile blisko jesteśmy z Jezusem, na tyle obdarujemy wiernych.

Dzień skupienia zakończyło nabożeństwo majowe, adoracja Najświętszego Sakramentu i wspólne Nieszpory.

Dni skupienia w pozostałych regionach odbyły się:

  • 8 maja w Gdyni (klasztory gdańskie, Gdynia i Lębork)
  • 9 maja w Koszalinie (klasztory Koszalin, Kołobrzeg, Darłowo, Darłówko, Dobra)
  • 11 maja w Inowrocławiu (klasztory Gniezno, Poznań i Inowrocław).

 


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: