Honorowy duszpasterz marynarzy

16 maja 2017 | autor: Administrator
Honorowy duszpasterz marynarzy
Z Życia Prowincji
0

W dniu 12 maja o. Mariusz Gruszfeld został wybrany na prezesa Duszpasterstwa Żeglugi Reńskiej St. Nikolaus i honorowego duszpasterza marynarzy Żeglugi Śródlądowej Niemiec. 

Jako proboszcz parafii portowej St. Maximilian und Ewaldi w Duisburgu przejmuje tę funkcję po zmarłym w grudniu ubiegłego roku wieloletnim duszpasterzu żeglugi ks. Wernerze Paquet. Po jego śmierci duszpasterstwo portowe stało się jednym z obowiązków proboszcza pastora w Duisburgu Ruhrort.

Historia duszpasterstwa reńskiego ma długą i bogatą tradycję – jego początki datuje się na drugą połowę XIX wieku, w okresie świetności duszpasterz reński posiadał nawet własny statek-kaplicę.

Umiejscowienie naszego franciszkańskiego kościoła St. Maximilian nie jest tu przypadkowe – w Duisburgu funkcjonuje bowiem najważniejszy i największy port śródlądowy Europy, który leży całkowicie na terenie naszej parafii. Wynika stąd specyfika miejscowego duszpasterstwa – przejawiająca się między innymi w procesji Bożego Ciała „na statkach”, błogosławieństwem portu, posługą w szkole-kolegium dla przyszłych marynarzy śródlądowych oraz funkcjonowaniem Bractwa Św. Mikołaja, patrona żeglugi.

 

 

 

 


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: