„Miłości się nie kupuje” – Lednica 2017

4 czerwca 2017 | autor: Administrator
„Miłości się nie kupuje” – Lednica 2017
Z Życia Kościoła
0

Kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi wzięło udział w czuwaniu, które w sobotę, w wigilię Święta Zesłania Ducha Świętego, odbyło się na Polach Lednickich. – Miłości się nie kupuje, lecz otrzymuje się ją jako dar – podkreślił bp Grzegorz Ryś w wygłoszonej podczas Mszy św. homilii, nawiązując do hasła lednickiego spotkania, które brzmiało: „Idź i kochaj”.

– Kościół hierarchiczny i Kościół charyzmatyczny jest pośród nas – mówił do młodych metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w słowie rozpoczynającym Mszę św. sprawowaną na Polach Lednickich tuż po godz. 20. Wcześniej, o godz. 17, zgromadzonych pod Bramą Rybą oficjalnie powitał prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak. – By czuć się dobrze nie potrzebujecie komórki czy fejsbuka, ale spotkania – mówił do młodych.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś. – Miłości się nie kupuje. Na miłość się nie zapracowuje. Miłość otrzymuje się jako dar. Wszystko inne możesz kupić, możesz zarobić, ale miłość musisz dostać – podkreślał. Pytał też młodych czy są gotowi usuwać z siebie strach i przyjąć tę miłość, jaką Bóg ich kocha. – Jesteście gotowi prosić Boga, by usunął w was wszystkie blokady? Wpuścicie Go do siebie? Bez tego nie będziecie żyli – mówił bp Ryś.

Podczas tzw. Godziny św. Jana Pawła II, kiedy to młodzież modliła się za wstawiennictwem papieża Polaka, abp Wojciech Polak, powtórzył ostatnie wołanie Świętego: «szukałem was, a teraz wy do mnie przyszliście». Jak powiedział Prymas, wspominając inicjatorów Lednicy – Jana Pawła II i o. Jana Górę OP – wołanie Papieża pokazuje, że „człowiek, który spotyka Chrystusa, będzie całe życie szukał i spotykał innych”.

Spotkania, które od lat od odbywają się na Polach Lednickich, określane są jako „polskie dni młodzieży”.  W czuwaniach zapoczątkowanych przez o. Jana Górę OP uczestniczyło łącznie ponad 1,7 mln osób. Swoje przesłania kierowało do nich trzech papieży.

Także i w tym roku nie zabrakło papieskich słów. „Jezus […] Chce do Was przyjść i posłać was do braci, abyście dzielili się Jego miłością. Wie, że nie jest to łatwe, dlatego zsyła Wam Ducha Świętego, który napełni Was Jego mocą” – zwrócił się do młodych papież Franciszek, którego wcześniej nagrane przemówienie odtworzono na Polach Lednickich.

Oprócz modlitwy podczas czuwania nie zabrakło również muzyki, śpiewu i tańca. Widoczne były liczne symbole i gadżety. Uczestnicy spotkania otrzymali m.in. puzzle lednickie, które mają wręczyć nieznanym osobom. Na zakończenie czuwania młodzi ludzie tradycyjnie przeszli przez Bramę III Tysiąclecia, która ma kształt ryby. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Idź i Kochaj”.

Lednica to nie tylko coroczne spotkania, ale także Ruch w Kościele. Jego członkowie podkreślają, że ich założycielem i opiekunem jest św. Jan Paweł II. Mówią o sobie, że czerpią z tradycji chrztu i wyboru Chrystusa dokonanego przez Mieszka I oraz z bogactwa duchowego zakonu dominikańskiego.

 

fot. Wspólnota Lednica 2000
za: episkopat.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: