Niecodzienne rekolekcje

20 czerwca 2017 | autor: Administrator
Niecodzienne rekolekcje
Z Życia Prowincji
0

W dniach 16-18 czerwca odbyły się w Domu Maksymiliana rekolekcje tematyczne Ucieczka Jonasza. O lęku przed Bogiem.

Rekolekcje oparte na medytacji biblijnej Lectio Divina zawierały nowy element w postaci warsztatów plastycznych. Zajęcia plastyczne prowadzone przez artystkę i animatorkę kultury Joannę Kowalską były formą ekspresji doświadczeń powstałych w medytacji Słowa Bożego.

Wypowiedź słowna bywa dla niektórych osób trudna w powodu bariery lęku przed innymi nieznanymi osobami. Plastyczna forma ekspresji w pewien sposób może przełamać tę barierę. Może też pomóc odkryć elementy własnego myślenia i czucia trudno uchwytne na drodze refleksji werbalnej. Celem warsztatów nie było zdobywanie kompetencji plastycznych, ani stworzenie pracy przeznaczonej do eksponowania, ale właśnie sam proces ekspresji.

Tematem rekolekcji był problem lęku przed planami i działaniami Bożymi w ludzkim życiu oraz zachowania ucieczkowe. Tekst biblijnej księgi Jonasza może stanowić tu rodzaj lustra dla przeżyć każdego wierzącego, który staje wobec tajemniczych planów Boga oraz dramatu własnego losu.

Rekolekcje w wymiarze biblijnym i duchowym prowadził piszący te słowa, ale można powiedzieć, że Duch Boży posługiwał się każdym uczestnikiem, by objawiać tajemnice Bożych planów, zmierzających do zbawienia, ale nieraz napełniających niepokojem i skłaniających do ucieczek.

o. Robert Zbierański OFMConv

 

 

Kolejne rekolekcje franciszkańskie w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku już 30 czerwca. Zapraszamy!

Tematy i terminy na stronie: rekolekcjefranciszkanskie.pl

 


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: