Nie żyje Joaquín Navarro-Valls, rzecznik i doradca Jana Pawła II

7 lipca 2017 | autor: Administrator
Nie żyje Joaquín Navarro-Valls, rzecznik i doradca Jana Pawła II
Z Życia Kościoła
0

W wieku 80 lat zmarł w Rzymie Joaquín Navarro-Valls, wieloletni dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. W ostatnim czasie chorował na raka trzustki. 

Joaquín Navarro-Valls pochodził z Kartageny w południowej Hiszpanii. W Granadzie i Barcelonie studiował medycynę. Wtedy też związał się na stałe jako członek świecki z Opus Dei. Zaangażowany w jego działalność apostolską, w 1968 r. ukończył drugi kierunek studiów: dziennikarstwo.

Na początku lat 70. przeniósł się do Rzymu, gdzie był bliskim współpracownikiem św. Josemarii Escrivy. Jednocześnie pracował jako korespondent hiszpańskiego dziennika ABC. W 1983 r. został przewodniczącym stowarzyszenia dziennikarzy zagranicznych we Włoszech. Rok później Jan Paweł II mianował go dyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Pozostał nim przez 22 lata. W tym charakterze na stałe zapisał się w historii Kościoła. Dzięki bliskim i częstym kontaktom z Janem Pawłem II stał się jednym z głównych świadków jego pontyfikatu. Tak opisywał swe pierwsze spotkanie z polskim Papieżem.

„Pamiętam nasze pierwsze spotkanie i intuicję, bo jeszcze nie było to dowodów, że w historii papiestwa zaczyna się całkiem nowy rozdział. Papież młody, przekonujący, otwarty, radosny, mówiący w sposób pozytywny, to wszystko wskazywało na coś całkiem nowego. I rzeczywiście tak się stało. Dla całego pokolenia nie tylko w Kościele, ale dla całej ludzkości, Jan Paweł II stał się jasnym punktem odniesienia dla ludzi z różnych warstw społecznych, czy to dla intelektualistów, czy dla ludzi prostych. Każdy musiał się z nim konfrontować. I pamiętam też, jak po raz pierwszy widziałem go, gdy się modlił. Już wtedy byłem pewny, że to człowiek święty, który żyje w tak wielkiej i oczywistej bliskości z Bogiem, iż odpowiada to kryteriom świętości według Kościoła katolickiego”.

Joaquín Navarro-Valls był nie tylko rzecznikiem prasowym. Należał do najbliższego grona doradców Jana Pawła II, a ten powierzał mu wiele delikatnych i nieformalnych misji, jak na przykład spotkania z Michaiłem Gorbaczowem czy Fidelem Castro. Jego wiedza i doświadczenie przyczyniły się również do sukcesów Watykanu na oenzetowskich konferencjach, jak choćby w 1994 r. w Kairze, gdzie Kościół przeciwstawiał się temu, co Papież Franciszek nazywa dziś ideologiczną kolonizacją. „Było zdumiewające widzieć, jak Navarro-Valls broni wiary, a przy tym nie jest w defensywie. On stał na czele walki” – wspomina dzisiejszy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Greg Burke, również z prałatury Opus Dei.

Jako watykański rzecznik prasowy Joaquin Navarro-Valls stał się niewątpliwie wzorem dla swych następców. Mówi ks. Federico Lombardii SJ.

„Był to człowiek bardzo utalentowany, również gdy chodzi o komunikację. Miał nie tylko dobrą prezencję, nie tylko mówił wieloma językami, ale potrafił też zrozumieć i przedstawić w sposób zwięzły i przydatny dla mediów istotę wydarzeń, dokumentów i przesłań. Było w tym widać jego wielkie doświadczenie dziennikarskie. Z tego powodu swym kolegom pracującym w mediach mógł służyć skuteczną pomocą” – powiedział ks. Lombardi, bezpośredni następca Joaquina Navarro-Vallsa.

za: Radio Watykańskie


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: