Regionalne spotkanie Rycerzy Niepokalanej w Gdańsku

29 lipca 2017 | autor: Administrator
Regionalne spotkanie Rycerzy Niepokalanej w Gdańsku
Z Życia Prowincji
0

W dniu 18 lipca 2017 r. w Kościele Rektorskim oo. Franciszkanów pw. Świętej Trójcy w Gdańsku, odbył się regionalny dzień skupienia Rycerzy Niepokalanej z Trójmiasta. 

W spotkaniu udział wzięły wspólnoty z Gdyni – z par. pw. św. Maksymiliana i z par. oo. Franciszkanów pw. św. Antoniego, z Gdańska – Suchanino pw. św. Maksymiliana, – Brzeźno pw. św. Antoniego i z Kościoła Rektorskiego pw. Świętej Trójcy, która była organizatorem spotkania.

Wspólnota przygotowała agape, którą swoimi darami ubogacili przybywający Rycerze. Przybyłych powitał o. Tomasz Jank- Rektor Kościoła i gwardian Klasztoru. Życzył zebranym radosnego i owocnego spotkania, przekazując dalsze prowadzenie o. Tomaszowi Tęgowskiemu – Asystentowi Prowincjalnemu Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej i członkowi Zarządu Narodowego w Polsce d/s młodzieży.

O. Tomasz na wstępie przypomniał o celach i zadaniach Rycerstwa. Podkreślił, powołując się na św. Maksymiliana i Statut MI, że jest ono ruchem apostolskim i misyjnym. Poinformował, że jest już zatwierdzone Dyrektorium Narodowe do Statutu MI, które nakłada na asystentów prowincjalnych obowiązek wizytacji wspólnot. Nadmienił, że po wakacjach takich wizytacji będzie dokonywał. Szczególnie będzie zainteresowany prowadzoną formacją we wspólnotach. Przekazał także zebranym, że w dniu 10 czerwca w Ostródzie na spotkaniu prezesów i animatorów, została wybrana spośród zebranych Rada Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej. Z rejonu Trójmiasta wybrano Mariannę Ogorzelską z Gdańska i Barbarę Popiel z Gdyni. Rada ta ma na celu zacieśnienie współpracy wspólnot z Centrum MI w Ostródzie.

O. Tomasz pytał także o nowe inicjatywy działalności w Roku Jubileuszowym 100-lecia założenia Rycerstwa Niepokalanej, o sposoby działania wspólnot i prowadzoną formację, na które zabierały głos poszczególne wspólnoty. Przypomniał za św. Maksymilianem, że należy stosować „wszelkie środki, byle godziwe” do osiągnięcia celu, do których należy apostolstwo Cudownego Medalika, prasa katolicka, a szczególnie „Rycerz Niepokalanej” i inne podejmowane środki działalności we wspólnotach.

O. Tomasz podkreślił, że Rycerze Niepokalanej nie mogą ograniczyć się tylko do spotkań modlitewnych i formacyjnych, ale muszą wyjść na zewnątrz do ludzi i być dla nich świadkami Boga i życia Jego przykazaniami, ponieważ świadectwo życia najbardziej pociąga innych do Boga. Zachęcał też do organizowania dni skupienia, adoracji Najświętszego Sakramentu i odmawiania całego różańca. Prosił także o zamieszczanie informacji o prowadzonej działalności i nowych inicjatywach podejmowanych przez wspólnoty na stronie internetowej MI. Po słowie o. Tomasza wielu z nas dzieliło się doświadczeniami apostołowania w grupach lub indywidualnie.

Centrum naszego spotkania była Eucharystia, której przewodniczył o. Tomasz Tęgowski w koncelebrze z o. Tomaszem Jank i o. Bogusławem Brzozowskim, kościelnym opiekunem wspólnoty MI w Gdańsku. O. Tomasz w homilii nawiązał do Ewangelii z dnia i patrona św. Jana z Dukli. Podsumowując powiedział, że powinniśmy być otwarci na Boże działanie i żyli świeżością Ducha, który przełamuje w nas stereotypy i pozwala na twórcze inicjatywy działania. Po udzielonym błogosławieństwie odśpiewaliśmy hymn Rycerstwa Niepokalanej „Niesiemy sztandar”. Po zakończonej Mszy Świętej zebraliśmy się ponownie w salce na małą przekąskę i dalsze rozmowy dotyczące realizacji rycerskich zadań.

Barbara Kunikowska-Popiel, MI Gdynia

Zapraszamy na profil Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej https://www.facebook.com/centrum.ostroda/


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: