Czas dla Stworzenia

18 września 2017 | autor: Administrator
Czas dla Stworzenia
Franciszkański świat
0

CZAS DLA STWORZENIA – SEASON OF CREATION to odpowiedź na apel Papieża Franciszka, aby treści jego ostatniej encykliki przełożyć na praktykę życia chrześcijańskiego. W Polsce zadanie podjęli m. in. uczestnicy Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu i zapraszają w dniach 15.09-15.10.2017 do organizowania eventów w swych parafiach i wspólnotach. Szczególnie cenna jest modlitwa o ochronę świata stworzonego oraz za ofiary ostatnich katastrof przyrodniczych. Honorowym patronem akcji jest Prymas Polski abp Wojciech Polak.

REFA na rozpoczęcie akcji zorganizowało w Krakowie koordynowany przez Kaspra Jakubowskiego rodzinny spacer do kamieniołomu Libana na eksplorację dzikiej przyrody w wielkim mieście, wspólną modlitwę i eko-piknik. Zaś w Toruniu nad brzegiem Wisły odbyła się prowadzona przez o. Stanisława Jaromiego modlitwa za doświadczonych huraganem mieszkańców pobliskich Borów Tucholskich i o pojednanie w konfliktach ekologicznych w Polsce. O. Stanisław uczestniczył też na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w debacie poświęconej psychologii prośrodowiskowej w ramach Zjazdu Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej a na Międzynarodowym Kongresie Religioznawczym prezentował temat „Nowa duchowość uważna na ubogich i stworzenie według Laudato si’”.

Dla wspólnot i parafii chcących się zaangażować w działania REFA przygotował materiały pomocnicze opublikowane na portalu swietostworzenia.pl w tym propozycję specjalnego nabożeństwa o ochronę stworzenia z encykliką Laudato si’. Zaś 28.09.2017 organizuje w Krakowie konferencję poświęconą dzikiej przyrodzie naszych miast, która zakończy się specjalną celebracją na łące papieskiej na krakowskich Błoniach. Będzie to podsumowanie kampanii REFA „Oswajamy przyrodę miasta i okolic”. Taki też tytuł ma specjalna publikacja przygotowana dla wszystkich uczestników konferencji i rodzinnych spacerów będąca przewodnikiem po nieużytkach i dzikiej naturze, gdzie m. in. przyrodnicy zachęcają do marnowania czasu z dziećmi i radosnego poznawania niezwykłych miejsc w okolicy.

za: ekai.pl /swietostworzenia.pl

Wszechmogący Boże, który jesteś w całym wszechświecie
oraz w najmniejszym z Twoich stworzeń,
Ty, który otaczasz swą czułością wszystko, co istnieje,
ześlij na nas moc swojej miłości,
byśmy zatroszczyli się o życie i piękno.
Napełnij nas pokojem, abyśmy żyli jak bracia i siostry
i nikomu nie wyrządzali krzywdy.
Modlitwa za naszą ziemię Papieża Franciszka z Laudato si’

 


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: