Święto Prowincji 2017

7 października 2017 | autor: o. Admin
Święto Prowincji 2017
Z Życia Prowincji
0

We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej w poznańskim klasztorze franciszkanów odbyło się kolejne Święto Prowincji.

Doroczne spotkanie franciszkanów prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego odbywa się jako dziękczynienie za powstanie prowincji i kanonizację o. Maksymiliana. Bracia zbierają się każdego roku w innym klasztorze, by lepiej poznawać jego historię i specyfikę.

Tego roku, 7 października, franciszkanie z wielu polskich konwentów przyjechali do stolicy Wielkopolski. Wybór miejsca związany był z rozpoczęciem jubileuszu 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania.

Świętowanie rozpoczęło się o godz. 11.00 od modlitwy i wykładu gwardiana poznańskiego klasztoru o. Leszka Klekociuka, który przybliżył historię obecności franciszkanów w Poznaniu, a także piękne dzieje cudownego obrazu Matki Bożej.

O godz. 12.00 franciszkanie wraz z zaproszonymi gośćmi i miejscowymi wiernymi celebrowali Mszę św. Słowo wygłosił o. Jan Maciejowski, prowincjał. Przypomniał sylwetkę św. o. Maksymiliana Marii, ale przytaczając mniej znane lub zapomniane wydarzenia z jego życia, by tym samym zaprosić do zapominania o sobie, większego oddania się Panu Bogu i głębszej Jemu wierności.

Po Komunii św. wszyscy zebrani odmówili akt oddania się Niepokalanej św. Maksymiliana.

Na zakończenie Eucharystii o. Leszek Klekociuk wręczył o. prowincjałowi pamiątkowy medal z wizerunkiem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, zaś wszystkie wszystkie wspólnoty w prowincji otrzymały kopię cudownego obrazu.

Każdego roku w Święto Prowincji wręczone zostaje także odznaczenie Fraternitatis Gratiarum. Otrzymują je osoby, które aktywnie włączają się w pomoc franciszkańskiej wspólnocie.

W tym roku statuetkę odebrał pan Henryk Kuraki, wieloletni prezes ministrantów z Gdyni. Pan Henryk, popularnie zwany Prezesem, znany jest niemal wszystkim franciszkanom w prowincji, ponieważ już od ponad pięćdziesięciu lat związany jest z gdyńskim klasztorem.

O godz. 15.15 bracia odmówili różaniec przed obrazem Matki Bożej Pani Poznania, włączając się tym samym w akcję „Różaniec do granic”. Po różańcu franciszkanie zasiedli w okazałych poznańskich stallach (które mieszczą sześćdziesięciu zakonników) by odmówić Nieszpory kończące tegoroczne Święto Prowincji.

Poza kurią prowincjalną w spotkaniu wzięli udział bracia z niemal wszystkich polskich klasztorów, a także bracia postulanci, których ważną obecność widać było przede wszystkim przy ołtarzu podczas Najświętszej Ofiary.

Prowincjał o. Jan zaprosił wszystkich na przyszłoroczne świętowanie do Darłowa.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: