Biskupi przyjęli nową instrukcję o muzyce kościelnej

14 października 2017 | autor: Administrator
Biskupi przyjęli nową instrukcję o muzyce kościelnej
Z Życia Kościoła
0

Nową instrukcję o muzyce kościelnej zatwierdzili biskupi podczas 377. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie. Przyjęte zostały również przygotowane przez Komisję KEP ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów wskazania dotyczące homilii mszalnej i tekst nowego wydania księgi sakramentu bierzmowania.

Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej (PDF)

Nowa instrukcja o muzyce kościelnej przypomina normy dotyczące muzyki wykonywanej podczas liturgii. Wyjaśnia jakie rodzaje utworów mogą być uznane za śpiew liturgiczny oraz na jakich instrumentach powinny być wykonywane.

Instrukcja porusza także kwestie dotyczące wykorzystywania przestrzeni sakralnej do organizowania koncertów. – Dokument jasno omawia poszczególne zagadnienia, dlatego będzie pomocą dla duszpasterzy, organistów, czy organizatorów koncertów, kiedy i jaką muzykę można w przestrzeni sakralnej wykonywać – podkreśla w rozmowie z KAI przewodniczący komisji ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski bp Adam Bałabuch.

Hierarcha wyjaśnia, że kościół jest przestrzenią sakralną i tylko muzyka sakralna może być w nim wykonywana. Nie ma w nim natomiast miejsca na muzykę rozrywkową.

Podczas zebrania plenarnego odbyło się również głosowanie nad nowymi wskazaniami dotyczącymi homilii mszalnej. – Kilka lat temu ukazało się Dyrektorium Homiletyczne i chcemy wykorzystać tę okazję, aby przypomnieć normy, które dotyczą homilii mszalnej – wyjaśnia Bałabuch. Hierarcha wskazuje, że w tek kwestii można również dostrzec wiele nieprawidłowości, które nowy dokument ma omówić i wyjaśnić.

Świdnicki biskup pomocniczy podkreśla, że homilia powinna zawsze odpowiadać duchowi liturgii i być zgodna z jej przepisami. Hierarcha przypomniał o obowiązku głoszenia homilii w każdą niedzielę i święta nakazane.

Dokument omawia także, kto może mówić homilię. Przepisy zakazują mówienia homilii przez osoby świeckie: kleryków, czy siostry zakonne. – Świadectwo osób świeckich jest możliwe po Mszy świętej, lub, w szczególnych przypadkach, przed błogosławieństwem. Nie ma na to miejsca w miejscu homilii – podkreśla przewodniczący komisji liturgicznej.

Biskupi zatwierdzili również tekst księgi liturgicznej do sprawowania sakramentu bierzmowania. Poprawione w niej zostały błędy tłumaczenia z języka łacińskiego. Wyjaśniono także wątpliwe zapisy dotyczące m.in. znaku nałożenia rąk na kandydatów do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

Dwudniowe obrady 377. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski odbywa się od piątku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z racji 100. rocznicy działalności tej uczelni. Lublin po raz pierwszy w historii jest miejscem spotkania całego Episkopatu. Biskupi podejmują kwestie duszpasterstwa młodzieży, nowej organizacji muzeów diecezjalnych oraz działalności Caritas Polska.

za: ekai.pl

 


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: