Uroczystości 100-lecia Rycerstwa Niepokalanej w Gdyni

17 października 2017 | autor: Administrator
Uroczystości 100-lecia Rycerstwa Niepokalanej w Gdyni
Z Życia Prowincji
0

Na gdyńskim wzgórzu w dniu 16 października 2017 r. odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia Rycerstwa Niepokalanej i 80. rocznicy obecności św. Maksymiliana Kolbe w Gdyni. Franciszkański kościół wypełniony był wiernymi, w tym w dużej części członkami Rodziny Radia Maryja. Obchody transmitowało Radio Maryja i Telewizja Trwam.   

Przed rozpoczęciem Mszy św. program słowno-muzyczny o św. Maksymilianie zaprezentowali uczniowie z VI Liceum Ogólnokształcącego, które mieści się na terenie parafii. Młodzież przygotowana przez swoich katechetów, s. Annę i o. Bartłomieja, przedstawiła sylwetkę świętego, którego życie pragnie naśladować dziś wielu młodych ludzi.

Po tym jak proboszcz o. Piotr Matuszak przybliżył zebranym rys historyczny gdyńskiej parafii św. Antoniego, połączono się z o. Tadeuszem Rydzykiem. Dyrektor Radia Maryja podzielił się wspomnieniami związanymi m. in. z wyborem Karola Wojtyły na papieża, w związku z obchodzoną 39. rocznicą tego wydarzenia.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył JE ks. bp Wiesław Szlachetka, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej, który wygłosił także Słowo Boże. Wraz z nim Mszę św. celebrował prowincjał gdański o. Jan Maciejowski, sekretarz prowincji o. Grzegorz Kordek, proboszcz parafii o. Piotr Matuszak, ks. prałat dr Edmund Skalski oraz zebrani księża i ojcowie franciszkanie, którzy przyjechali z klasztorów z Polski, Niemiec, Montrealu i Kanady.

W homilii ks. bp mówił, że każde dobro to owoc pełnienia woli Boga. Wskazał Maryję jako tą, która najdoskonalej ją wypełniła – “Maryja stała się pierwszą chrześcijanką, wzorem do naśladowania”. W dalszej części stwierdził, że celem Rycerstwa Niepokalanej jest “ewangelizacja pod opieką Maryi”. Przypomniał, że już 100 lat temu św. Maksymilian widział potrzebę nowej ewangelizacji. Ks. bp wymienił m. in. nowe ideologie, zniewolenia duszy, odchodzenie od prawdy obiektywnej, jako nowe wyzwania stojące przed rycerzami. Na zakończenie dziękował Bogu za dar Rycerstwa Niepokalanej i za owoce tego ruchu.

Pod koniec Mszy św. parafianie podziękowali ks. biskupowi, przybyłym gościom oraz Telewizji Trwam, zaś w imieniu franciszkanów głos zabrał o. Jan Maciejowski. Podkreślił, że Gdynia to szczególne miejsce, do którego św. Maksymilian przyjeżdżał trzy razy. Przypomniał zebranym, że sanktuarium, które znajduje się w kościele św. Antoniego, zostało zaprojektowane przez współwięźniów św. Maksymiliana, którzy przywieźli też tu jego prochy. “Św. Maksymilian dał nadzieję, że dobro zwycięża” – mówił prowincjał. Do niedawna w gdyńskim klasztorze żyli bracia, którzy pamiętali o. Kolbego. “W Niepokalanowie zawsze pachniało chlebem” – wspominał słowa o. Witolda Grala. Wskazał Maryję jako przykład jak iść za Chrystusem, jak dojść do świętości. O. prowincjał podziękował wszystkim za przybycie i wspólne dziękczynienie za dar św. Maksymiliana M. Kolbego oraz życzył Rycerstwu Niepokalanej odwagi.

Późnym wieczorem z gdyńskiego klasztoru Radio Maryja transmitowało “Rozmowy niedokończone”, których temat brzmiał: „Święty Maksymilian – patron naszego trudnego wieku.”. Uroczystości zakończyły się wspólną kompletą.

Transmisja Mszy św. – zobacz

 

 

 

 

 


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: