Uganda: nowe domy i spotkania

30 października 2017 | autor: Administrator
Uganda: nowe domy i spotkania
Franciszkański świat
1

Od 21 do 28 października 2017 r. w Munyonyo (Uganda), gdzie franciszkanie posługują w nowo powstałym i zainaugurowanym sanktuarium męczenników ugandyjskich, miały miejsce następujące wydarzenia: erygowanie nowego klasztoru, erygowanie domu postulatu, spotkanie wychowawców z Afryki i przełożonych wyższych. Delegatura w Ugandzie należy do prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię w Polsce (Kraków).

We wspomnianych wydarzeniach wziął udział minister generalny fr. Marco TASCA i jego współpracownicy z Rzymu: asystent generalny AFCOF fr. Tadeusz ŚWIĄTKOWSKI, sekretarz generalny ds. formacji fr. Louis PANTHIRUVELIL, sekretarz komisji ds. rewizji konstytucji fr. Timothy KULBICKI. Byli również obecni: minister prowincjalny z Krakowa fr. Marian GOŁĄB wraz z wikariuszem i sekretarzem prowincji oraz wszyscy przełożeni jurysdykcji w Afryce i 16 wychowawców.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w sanktuarium męczenników ugandyjskich pod przewodnictwem ministra generalnego i z udziałem licznych wiernych.
Wychowawcy i przełożeni wyżsi skupili się na aktualnych kwestiach, które ściśle dotyczą życia braci odbywających formację, zarówno początkową, jak i ustawiczną.
Cała formacja początkowa w Afryce odbywa się wspólnie. Obecnie wspólne domy formacyjne są następujące: postulat (dla kandydatów z Afryki Wschodniej) w Ruiri (Kenia) i Munyonyo (Uganda), nowicjat w Itimpi (Zambia), Saltpond (Ghana) i Arusha (Tanzania), studium filozofii w Lusace (Zambia) i Akrze (Ghana), studium teologii w Nairobi (Kenia).
Liczba powołań ciągle rośnie (tylko w tym roku jest 28 nowicjuszy z 7 krajów, 54 braci na filozofii i 54 na teologii) i stąd też główną troską przełożonych i wychowawców jest znalezienie właściwych rozwiązań, aby zapewnić młodzieży odpowiednią i integralną formację w kontekście afrykańskim, nie zaniedbując przy tym franciszkanizmu.
Są dwie podstawowe trudności wspólne dla wszystkich: niewystarczająca liczba odpowiednio przygotowanych wychowawców oraz problem wywiązywania się z programów formacyjnych ze względu na ciągłe poszukiwanie zasobów finansowych potrzebnych na pokrycie kosztów studiów i na codzienne utrzymanie.
Spotkanie przełożonych i wychowawców miało też chwile przeznaczone na modlitwę i na relaks, jak też na odwiedziny współbraci w Ugandzie i w sanktuarium narodowym w Namugongo. Klimat braterskiego przyjęcia przez ugandyjskich braci sprawił, że dni obrad i wymiany poglądów stały się jeszcze bardziej owocne.

Fr. Tadeusz ŚWIĄTKOWSKI, asystent generalny AFCOF

za: ofmconv.net


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

One Comment

  1. Pawel Romaniszyn says:

    6 krotkich lat, gdy w 2011 przyjechalem i poznalem misjonarzy o.Mariana i Wojtka. I tak zdawaloby sie z niczego, powstala prezna misja. Choc, nie bylo latwo, dzieki Bogoslawienstwu Bozemu, dokonaliscie wiele ! Trzymac tak dalej ! Szczesc Wam Boze !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: