Franciszkanie zadowoleni z nominacji

5 listopada 2017 | autor: Administrator
Franciszkanie zadowoleni z nominacji
Franciszkański świat
0

Z wielką radością franciszkanie z Asyżu powitali ogłoszoną 4 listopada w Watykanie nominację kard. Agostino Valliniego na papieskiego legata ds. bazyliki św. Franciszka i bazyliki Najświętszej Marii Panny od Aniołów. We wspólnej nocie dziękują za tę decyzję Franciszkowi kustosze obu bazylik: ojcowie Mauro Gambetti i Giuseppe Renda, zapewniając go jednocześnie o modlitwie w intencji nowego urzędu emerytowanego wikariusza papieskiego dla diecezji Rzymu. „Przeżywamy ten moment radości ze słowami św. Franciszka: «Posłuszeństwo i szacunek papieżowi Innocentemu i jego następcom»” – napisali obaj przełożeni.

Ze swej strony dyrektor biura prasowego franciszkańskiego klasztoru w Asyżu, o. Enzo Fortunato stwierdził, że „Kościół, w którego centrum znajduje się Franciszek, staje się coraz bardziej Kościołem, który słucha Ewangelii i żyje nią, który troszczy się o ostatnich, troszczy się o człowieka”.

Bazylika św. Franciszka z Asyżu jest miejscem, w którym od 1230 przechowywane są jego doczesne szczątki. Grzegorz IX (1227-41) określił ją jako „specialis ecclesia” a później nadał jej tytuł „Głowa i Matka Zakonu Braci Mniejszych” (Caput et Mater Ordinis Fratrum Minorum) oraz powierzył ją na wieczne czasy franciszkanom. Zarządzają nią tzw. „bracia wspólnoty”, z których później wyodrębniła się oddzielna gałąź zakonu – franciszkanie konwentualni. W 1754 Benedykt XIV (1740-58) podniósł świątynię do godności bazyliki patriarchalnej (dziś papieskiej) i kaplicy papieskiej.

Bazylika Najświętszej Marii Panny od Aniołów (Anielskiej) powstała znacznie później w pobliżu Asyżu na polecenie Piusa V (1566-72), budowano ją w latach 1569-1679. W jej wnętrzu znajduje się m.in. kościółek Porcjunkuli, a więc kolebka zakonów franciszkanów i klarysek. W 1909 Pius X nadał świątyni rangę bazyliki patriarchalnej (papieskiej).

Paweł VI motu proprio „Inclita toto” z 8 sierpnia 1968 wyznaczył dla tej pierwszej bazyliki kardynała legata, urzędującego w Rzymie i mającego uprawnienia do sprawowania, w imieniu papieża, „jurysdykcji zwyczajnej i bezpośredniej nad bazyliką”. Z kolei Benedykt XVI zarządził na mocy motu proprio „Totius orbis” z 9 listopada 2005 przyznał biskupowi diecezji Asyż-Nocera Umbra-Gualdo Tadino ” przewidzianą przez prawo kanoniczne jurysdykcję nad kościołami i domami zakonnymi w zakresie wszelkiej działalności duszpasterskiej prowadzonej w obu bazylikach i związanych z nimi klasztorach”. Ustanowił także jednego legata dla nich.

Pierwszym takim wspólnym legatem był w latach 2005-06 kard. Lorenzo Antonetti, a po nim urząd ten pełnił od 21 lutego 2006 do swej śmierci 22 kwietnia br. kard. Attilio Nicora.

Kard. Agostino Vallini ma 77 lat, członkiem Kolegium Kardynalskiego jest od 24 marca 2006, a od 27 czerwca 2008 do 26 maja br. był wikariuszem generalnym Jego Świątobliwości dla diecezji rzymskiej.

za: ekai.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: