Pogrzeb o. Kaliksta Szulista

10 listopada 2017 | autor: Administrator
Pogrzeb o. Kaliksta Szulista
Z Życia Prowincji
0

W piątek 10 listopada 2017 r. w Gdyni odbył się pogrzeb o. Kaliksta Szulista OFMConv, zmarłego 6 listopada w gdyńskim konwencie. 

Uroczystości żałobne rozpoczęły się o godz. 10.00 różańcem w intencji o. Kaliksta, następnie odprawiono jutrznię żałobną. Przewodniczył jej sekretarz prowincji o. Grzegorz Kordek, zaś modlitwę prowadził o. Krzysztof Bartczak z gdyńskiej wspólnoty.

O godz. 11.00 rozpoczęła się Eucharystia w intencji Zmarłego. Liturgii przewodniczył JE ks. bp Wiesław Szlachetka, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej. Obecni byli także dziekan ks. prałat Edmund Skalski, minister prowincjalny prowincji czeskiej o. Stanisław Gryń oraz wikariusz prowincji gdańskiej o. Tomasz Ryłko. Na uroczystości pogrzebowe przybyli licznie bracia z wielu miejsc w Polsce i za granicą, bracia z prowincji krakowskiej i warszawskiej. Wraz z zakonnikami modliła się rodzina o. Kaliksta – rodzeństwo oraz krewni. Zgromadziło się także wielu parafian.

Zebranych powitał o. proboszcz Piotr Matuszak. Sekretarz prowincji odczytał życiorys o. Kaliksta, zaś pełną wspomnień homilię wygłosił o. Andrzej Mielewczyk. Po podziękowaniach i krótkim wspomnieniu o. wikariusza odmówiono modlitwy przy trumnie o.Kaliksta.

Po Mszy św. wszyscy udali się na Cmentarz Witomiński, gdzie ceremonii przewodniczył o. Tomasz Ryłko.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

 

Życiorys o. Kaliksta Szulista (1937-2017)

Dnia 6 listopada 2017 r. w 80. roku życia i 65. roku życia zakonnego zmarł o. Kalikst Szulist, członek Gdańskiej Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce (Franciszkanów).

Kalist Szulist, syn Feliksa i Weroniki zd. Krajnik, urodził się 14 lutego 1937 roku w Gdańsku. Na chrzcie otrzymał imię Edmund. W 1952 r. swoje kroki skierował do Niepokalanowa, gdzie ukończył ósmą klasę. Następnie zgłosił się do nowicjatu, który odbył w Łodzi-Łagiewnikach. Ukończył go złożeniem pierwszych ślubów w dniu 31 sierpnia 1953 r. W latach 1953-1956 kontynuował naukę w zakresie szkoły średniej w Jaśle. W latach 1956-1959 studiował filozofię w WSD Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach, a w latach 1959-1963 teologię w WSD Franciszkanów w Krakowie. Śluby wieczyste złożył 7 października 1959 r., a święcenia przyjął z rąk bpa Juliana Groblickiego w dniu 21 czerwca 1963 r. w Krakowie.

Po święceniach został skierowany do klasztoru w Kaliszu, gdzie przez okres jednego roku pełnił posługę prefekta. Następnie, również jako prefekt, pracował w Skarżysku Kamiennej. Ojciec Kalikst już w okresie formacji dał się poznać jako człowiek uzdolniony muzycznie i plastycznie, dlatego też został skierowany na studia do Lublina na Katolicki Uniwersytet Lubelski. W latach 1965-1970 odbył więc studia humanistyczne, ukończywszy je tytułem magistra w zakresie historii sztuki. Swoją pracę magisterską, zatytułowaną: „Monografia architektoniczna późnogotyckiego kościoła franciszkańskiego pod wezwaniem św. Anny w Gdańsku”, napisał pod kierunkiem ks. prof. Władysława Smolenia. Ksiądz profesor widział w świeżo upieczonym magistrze kandydata na studia doktoranckie. Jednak ta perspektywa nie została spełniona.

Ojciec Kalist po ukończeniu studiów pracował w Sławnie w latach 1970-1972 jako prefekt. Następnie od 1972 do 1979 roku przebywał w Gnieźnie, gdzie przez 6 lat podjął się pracy wychowawczej wobec alumnów franciszkańskich jako ich magister. W 1979 r. został przeniesiony do Łodzi na ul. Rzgowską, gdzie pełnił funkcję prefekta oraz uzyskał nominację na profesora w WSD Franciszkanów. Po czterech latach w 1983 r. rozpoczął posługę rektora w Niższym Seminarium Duchownym w Niepokalanowie. Następnie w latach 1989-1996 był gwardianem i proboszczem w Gnieźnie. W roku 1992 został członkiem Prowincjalnej Komisji Budowlanej, a rok później również członkiem Komisji ds. Wychowania i Nauki. Po ukończonej kadencji w 1996 r., mając 59 lat, zdecydował się na podjęcie nowego wyzwania jakim była praca w Niemczech. Przez dwa lata pracował w Essen, a następnie przez 15 lat w Trostbergu. W 2013 r. został przeniesiony do klasztoru w Gdyni, gdzie przebywał aż do śmierci.

Osobę zmarłego o. Kaliksta powierzamy Bożemu miłosierdziu.

opr. o. Grzegorz Kordek, sekretarz prowincji


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: