Nabożeństwo ekumeniczne w 500. rocznicę reformacji

11 grudnia 2017 | autor: Administrator
Nabożeństwo ekumeniczne w 500. rocznicę reformacji
Z Życia Prowincji
0

31 października w Święto Reformacji nasz gwardian o. Józef Breguła na zaproszenie pastora ewangelickiego wziął udział w nabożeństwie ekumenicznym w kościele ewangelickim w Walldürn. Podczas nabożeństwa w 500 rocznicę reformacji katolicy wraz z ewangelikami modlili się o jedność chrześcijan wspominając bolesne podziały i niełatwą historię jaka dzieli wspólnotę ewangelicką i Kościół katolicki w Niemczech.

Ojciec Józef Breguła, który w związku z przypadającą w tym roku rocznicą został poproszony o wygłoszenie kazania, mówił o swoich osobistych doświadczeniach w relacjach ze wspólnotą ewangelicką. Kaznodzieja wspominał, że jako dziecko chciał bardzo odwiedzić kościół ewangelicki, który znajdował się w jego mieście rodzinnym, jednak na skutek surowych zakazów ze stronny rodziców nigdy tego nie uczynił. Po raz pierwszy przekroczył próg kościoła ewangelickiego już jako kapłan pracujący w Niemczech. Historia ta pokazuje, zdaniem kaznodziei, jak zmieniają się wzajemne relacje podzielonych chrześcijan. W kolejnych zdaniach o. Józef mówił o bardzo dobrej współpracy z proboszczem ewangelickim z Walldürn i o osobistych relacjach przyjaźni z pastorem Kreßem.

Centralnym punktem ekumenizmu jest Chrzest Święty, który łączy nasz wierzących z Chrystusem. Tematem kazania była jedność w Chrystusie zaczerpnięta z Ewangelii świętego Jana: „Boże spraw, aby wszyscy byli jedno…”.

Nabożeństwo ekumeniczne poprzedziła uroczystość zasadzenia w pobliżu bazyliki drzewka jedności przez o. Józefa Bregułę, pastora Kressa – proboszcza wspólnoty ewangelickiej i burmistrza Walldürn. W wydarzeniu tym wzięli liczny udział mieszkańcy naszego miasta, zarówno z Kościoła katolickiego jak i ze wspólnoty ewangelickiej.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: