Nowe tematy rekolekcji już wkrótce

20 lutego 2018 | autor: Administrator
Nowe tematy rekolekcji już wkrótce
Z Życia Prowincji
0

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych rekolekcji w Ostródzie na rok 2018 – kliknij tutaj.

Ponieważ Pan Bóg nieustannie mówi do naszych serc i przeprowadza nas przez nowe doświadczenia, stąd też rodzą się pomysły nowych rekolekcji. Na razie nie są one włączone w nasz rekolekcyjny kalendarz, ale – jeśli będzie to możliwe – zaprosimy Cię na nie jeszcze w tym roku; jeśli się to nie uda, wówczas pojawią się one w naszej ofercie na rok 2019.  A oto co szykujemy:

– rekolekcje dla mężczyzn – od dłuższego czasu zastanawialiśmy się nad propozycją rekolekcji dla m
ężczyzn. Nie jest tajemnicą, że w rekolekcjach uczestniczą przede wszystkim kobiety i do nich też skierowana jestwiększość tematów. Panowie, którzy często zostają schowani pod kościelnym chórem, zdają się mniej uczestniczyć w życiu wiary. Ale serce zarówno kobiety jak i mężczyzny zostało stworzone, żeby kochać Jezusa całym sobą! Jednak wnętrze mężczyzny, jego sposób przeżywania wiary, sposób widzenia i rozumienia świata jest inny, niż jego żony, matki, córki, teściowej, siostry i innych kobiet.Proponujemy zatem rekolekcje zatytułowane „Rycerze w kapciach”, skierowane do mężczyzn. Będziemy w nich poruszać takie tematy:

– jak (po)zostać wojownikiem i nie dać się oswoić nudnej codzienności;
– jak i o co walczyć, a przede wszystkim jak widzieć więcej, niż przeciwnicy;
– jaka jest tożsamość mężczyzny i jak ją odkrywać w sobie
– nie dać się kształtować przez okoliczności;
– wiara w męskim wydaniu.

Rekolekcje najprawdopodobniej odbędą się w listopadzie (16-18 lub 23-25). Pierwszy raz wygłoszone zostały na początku roku w Warszawie i spotkały się z dobrym przyjęciem. Cieszymy się więc bardzo, że będziemy mogli zaprosić na nie mężczyzn do Ostródy. Kiedy tylko ustalimy dokładną datę pojawi się ona na naszej stronie oraz na facebooku.

– rekolekcje o przebaczaniu – to także nasze pragnienie od dłuższego czasu. Wszyscy borykamy się z problemem przebaczenia, wszyscy jesteśmy zranieni, każdy ma swoje trudności w relacjach. Co na to Pan Bóg? Czy jest Mu to obojętne? A jeśli nie, to co robi, żeby nam pomóc? A jak my sami możemy odnajdywać drogi pojednania, przebaczenia, drogi do pokoju w sercu? Czy w ogóle jest to możliwe? Roboczo rekolekcje o przebaczeniu zatytułowane są „Ostatnia noc Izaaka”; w jakimś sensie są kontynuacją rekolekcji „Ramiona Jakuba, czyli jak pokochać historię swojego życia”, ale idą o wiele dalej: nie tylko pokazują, jak można nie bać się swej przeszłości, ale przede wszystkim wskazują sposoby i zachęcają do podjęcia trudu (bo jest to wielki trud) przebaczenia. Czy to możliwe? Oczywiście! Nie tylko możliwe, ale – można powiedzieć – Pan Bóg niecierpliwie czeka, kiedy zdecydujesz się wejść na serio na drogę przebaczania, bo wtedy Twoje serce będzie gotowe na przyjęcie wielu, wielu łask, które ma dla Ciebie przygotowane. Niestety, w tym roku nie mamy już wolnych miejsc w kalendarzu, by przeprowadzić te rekolekcje, ale z pewnością będą one jedną z pierwszych serii, które uwzględnimy na rok 2019. Tym bardziej, że w ankietach, które wypełniają uczestnicy naszych rekolekcji przebaczenie, jako proponowany temat rekolekcji, pojawia się często.”Ostatnia noc Izaaka” to rekolekcje, które będą poruszać, między innymi, takie tematy (oraz – mamy nadzieję – serca):

– jak odkryć, że potrzebujesz przebaczyć?
– jak uwierzyć, że jest możliwe przebaczyć, kiedy czujesz się głęboko zraniony lub odrzucony?
– jak nie zniechęcić się tym, że Twoje serce nie umie przebaczyć, mimo wielu (może wieloletnich) prób?
– czy przebaczyć oznacza od razu chcieć spotykać się, rozmawiać i całkowicie zapomnieć o przeszłości?
– czy zranienia, których doświadczasz, są pomyłką lub zaniedbaniem ze strony Pana Boga?
– jaka siła ukryta jest w każdym zranieniu?

 

– rekolekcje o głębszej relacji z Panem Bogiem – to propozycja dla tych, którzy już odkryli obecność Bożą w swoim życiu i pragną czegoś więcej. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, jak mówi stara maksyma; podobnie jest w życiu duchowym: im głębiej poznajemy niezwykłe działanie kochającego Ojca, tym bardziej chcemy Go poznawać i być coraz bliżej Niego. Tu jednak pojawiają się trudności, bowiem Bóg prowadzi nas nieoczekiwanymi drogami, używa dziwnych sposobów, by przyciągać nas do siebie; można się wtedy łatwo zagubić lub pogrążyć w wątpliwościach. Czy to aby na pewno Jego działanie? Czy Bóg naprawdę w ten sposób mówiłby do mnie? Do tego dochodzi też cierpienie związane z odkrywaniem coraz bardziej własnej grzeszności i niegodności. To etap, na którym wiele, wiele osób rezygnuje z właściwej ścieżki i wybiera swoje szerokie i łatwiejsze drogi, które jednak nie prowadzą do zjednoczenia z Jezusem. Rekolekcje, które proponujemy – a roboczo zatytułowane są one „Przez ciemną dolinę” – pomogą rozpoznać miejsce, w którym dziś się znajdujesz. Być może będą one pewnym przewodnikiem, mapą czy nawet instrukcją obsługi swego życia duchowego. Starą prawdą jest to, że aby odpowiednio rozeznać się w etapie czy stanie, w jakim jest dusza, potrzebuje kogoś z zewnątrz, bowiem samemu, to znaczy „od środka”, jest to niezwykle trudne i niebezpieczne. Rekolekcje oparte są przede wszystkim na rozważaniach Psalmu 23, który jest relacją wędrówki z Bogiem w głąb, w tajemne miejsca niedostępne dla tych, którzy nie godzą się na poddanie się Bożemu prowadzeniu. Poza katechezami uczestnicy będą mieli także czas, by rozważyć fragmenty Słowa Bożego, oczywiście z konkretnymi wskazówkami. Przez te rekolekcje chcemy pomóc odkrywać słodkie oblicze Dobrego Pasterza, który idzie blisko nas, ale rozpoznanie Jego obecności nie jest proste, ale przynosi pokój, którego nic nie jest w stanie duszy odebrać. Na rekolekcje „Przez ciemną dolinę” zaprosimy Was w roku 2019. Rekolekcje są już co prawda gotowe (były już raz wygłoszone w Warszawie), w tym roku jednak nie ma już wolnego terminu, by je przeprowadzić w Ostródzie.

w planach mamy także kolejne części cyklu „Walka duchowa„; istniejące trzy cieszą się niesłabnącą popularnością od 2014 roku, kiedy zostały wygłoszone po raz pierwszy w Wilnie. Do tego prawdopodobnie powstanie kontynuacja rekolekcji o Eucharystii (pierwsza część to „Eucharystia – smak życia„) oraz o odkrywaniu Pana Boga ze św. Franciszkiem (pierwsza część: „Zobaczyć Niewidzialnego„), a także rekolekcje przeznaczone dla kobiet – o ich tożsamości, o sile,  którą dał im Pan Bóg, o tym, co by się stało, gdyby Ewa nie posłuchała węża w raju i o zaklinaniu kobiecej rzeczywistości (czyli o tym, że nie muszą codziennie powtarzać sobie „Jestem piękna, jestem piękna”, żeby w to uwierzyć).

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu!

www.dobrerekolekcje.pl – Ostróda

www.rekolekcjefranciszkanskie.pl – Gdańsk


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: