Medalik z błogosławieństwem św. Franciszka

6 kwietnia 2018 | autor: Administrator
Medalik z błogosławieństwem św. Franciszka
Franciszkański świat
0

Instytut Studiów Franciszkańskich ponownie ma w swojej ofercie medaliki z błogosławieństwem św. Franciszka z Asyżu dla brata Leona. Zostały wykonane według projektu o. Andrzeja Zająca OFMConv specjalnie dla Instytutu Studiów Franciszkańskich. Są wyjątkowe nie tylko ze względu na wartość artystyczną, ale przede wszystkim dlatego, że zawierają słowa spisane własnoręcznie przez św. Franciszka z Asyżu.

„Błogosławieństwo dla brata Leona”, to jeden z zachowanych do dziś autografów św. Franciszka. Oznacza to, że jest to tekst napisany własnoręcznie przez Świętego! Do naszych czasów zachowały się trzy takie teksty na dwóch kartkach (tzw. chartulae). Są nimi: „Uwielbienie Boga Najwyższego”, „Błogosławieństwo dla brata Leona” (na odwrocie tej samej kartki) oraz „List do brata Leona”.

Pierwsze dwa autografy przechowywane są w kaplicy relikwii w Bazylice św. Franciszka w Asyżu, natomiast ostatni w katedrze w Spoleto. Badacze uznają, że pismo św. Franciszka przynależy do tzw. „minuskuły zwyczajowej dla obszaru alpejskiego”, która ma sztywną kreskę, oddzielone litery i niepewną linię.

Chartula, na której znajduje się „Błogosławieństwo dla brata Leona”, zapisana została przez Franciszka pomiędzy sierpniem a wrześniem 1224 r. na górze Alwernia. Była to już w tamtym czasie bardzo zużyta karta pergaminu z koziej skóry o zbliżonym do kwadratu kształcie. Dodatkowo uległa zniszczeniu podczas przenoszenia jej przez adresata, który nosił ją zawsze przy sobie, jako przedmiot kultu, który dawał mu poczucie obecności długoletniego przyjaciela.

Pomiędzy literami napisanymi krwawiącą od stygmatów ręką św. Franciszka, znajdują się rubryki skreślone przez brata Leona. Rzucają one światło na okoliczności napisania zarówno „Błogosławieństwa”, jak i „Uwielbienia Boga Najwyższego”. Według nich Franciszek napisał „Uwielbienie” własnoręcznie podczas postu, jaki odbył między 15 sierpnia a 29 września 1224 r. na Alwerni, „po widzeniu i przemowie Serafina i odciśnięciu stygmatów Chrystusa na jego ciele”. Później po drugiej stronie dodał „Błogosławieństwo”.

Pełny tekst „Błogosławieństwa dla brata Leona” brzmi:

Niech ci Pan błogosławi i niech cię

strzeże. Niech ci ukaże oblicze

swe i niech zmiłuje się nad tobą.

Niech zwróci oblicze swe ku tobie

i niech obdarzy cię pokojem.

Pod tym błogosławieństwem Franciszek własną ręką skreślił jeszcze znak Tau ze słowami „b. Leonie Pan niech błogosławi ciebie”.

Medaliki można zamówić mailowo pisząc na adres sekretariat@isf.edu.pl lub kupić w siedzibie Instytutu przy ul. Franciszkańskiej 4 w Krakowie. Dostępne są z kółeczkiem lub na sznurku. Koszt to 17 zł za sztukę plus przesyłka. Możliwe jest także zamówienie medalików zapakowanych na prezent w ozdobne pudełeczko. Koszt zapakowanego medalika to 22 zł plus przesyłka. Przy zamówieniach należy podać czy zamawiany jest medalik na kółeczku czy na sznurku. W przeciwnym wypadku wysyłany będzie losowo.

UWAGA! W związku z tym, iż Instytut będzie nieczynny w dniach 10-17 kwietnia 2018 r. zamówienia złożone do niedzieli 8 kwietnia zostaną wysłane w poniedziałek 9 kwietnia. Wszystkie późniejsze zamówienia wyślemy dopiero w środę 18 kwietnia 2018 r. Obecnie możliwa jest jedynie wysyłka za pobraniem, po 18 kwietnia będzie także możliwość przedpłaty i wysyłki listem poleconym.

za: isf.edu.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: