Adhortacja apostolska Gaudete et exsultate – Cieszcie się i radujcie

9 kwietnia 2018 | autor: Administrator
Adhortacja apostolska Gaudete et exsultate – Cieszcie się i radujcie
Z Życia Kościoła
0

Prezentacja wideo najnowszej adhortacji apostolskiej Papieża Franciszka Gaudete et exsultate – Cieszcie się i radujcie.

—- Pełny tekst adhortacji —-

Adhortacja składa się z pięciu rozdziałów. Pierwszy jest poświęcony powołaniu do świętości. Franciszek zauważa na wstępie, że istnieje wiele rodzajów świętych. Świętość jest zróżnicowana jak samo człowieczeństwo. Dla każdego człowieka Pan Bóg przewidział inną drogę. Naśladujemy na niej różne aspekty życia samego Jezusa. Świętość nie umniejsza naszego człowieczeństwa. Jest ona spotkaniem ludzkiej słabości i mocy łaski Bożej.

W drugim rozdziale dokumentu Papież mówi o dwóch fałszywych formach świętości. Są nimi dawne herezje gnostycyzmu i pelagianizmu, które w nowej formie odżywają w naszych czasach. Gnostycy nie są w stanie uznać, że miarą naszej doskonałości jest głębia naszej miłości, a nie zdobyte wiadomości czy wiedza. Pelagianie z kolei przeceniają moc ludzkiej woli i naszych starań, umniejszając przy tym rolę łaski Bożej.

Trzeci rozdział adhortacji Gaudate et exsultate nakreśla obraz świętości na podstawie nauczania samego Jezusa. Franciszek przypomina przede wszystkim o aktualności błogosławieństw. W sposób szczególny wskazuje na potrzebę rozpoznawania Chrystusa w ubogim i cierpiącym.

Czwarty rozdział ogłoszonego dziś dokumentu przytacza konkretne przejawy świętości, które są szczególnie ważne we współczesnym świecie. Franciszek pisze tu o wytrwałości i łagodności, radości i poczuciu humoru, apostolskiej odwadze, życiu we wspólnocie, a także o potrzebie stałej modlitwy.

Adhortację zamyka rozdział poświęcony walce duchowej, czujności i rozeznawaniu. Franciszek przypomina, że diabeł od zawsze towarzyszył człowiekowi. Nie wolno go uznawać za mit, figurę retoryczną czy jakiś wymysł, bo staniemy się mniej czujni i bardziej podatni na jego działanie. Droga do świętości to stała walka, na którą Pan nas wyposaża poprzez modlitwę, Słowo Boże, sakramenty. W tej walce musimy się też nauczyć rozpoznawać, które natchnienia przychodzą do nas od Ducha Świętego, a które od złego czy ducha świata. Służy temu rozeznawanie. Wymaga ono wsłuchania się i modlitwy, a także posłuszeństwa Ewangelii i nauczaniu Kościoła.

za: vaticannews.va/Krzysztof Bronk – Watykan

 


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: