Pogrzeb o. Ferdynanda Zwolaka

21 kwietnia 2018 | autor: Administrator
Pogrzeb o. Ferdynanda Zwolaka
Z Życia Prowincji
0

Dnia 21 kwietnia 2018 r. w Elblągu odbył się pogrzeb o. Ferdynanda Zwolaka.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. o godz. 13.00 we franciszkańskim kościele św. Pawła Apostoła, której przewodniczył bp senior Jan Styrna. W Eucharystii wziął udział minister prowincjalny prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego o. Jan Maciejowski z zarządem, licznie przybyli bracia z pozostałych klasztorów, koledzy kursowi zmarłego oraz księża z dekanatu elbląskiego. Obecny był także brat o. Ferdynanda z rodziną oraz delegacje z franciszkańskich parafii, w których pracował.

Zebranych na początku przywitał o. Grzegorz Piśko, proboszcz i gwardian elbląskiej wspólnoty. Życiorys zmarłego odczytał sekretarz prowincji o. Grzegorz Kordek. Homilię zaś wygłosił prowincjał o. Jan Maciejowski.

Biskup Jan Styrna na zakończenie podziękował o. Ferdynandowi za jego posługę, zaś o. Jan wszystkim przybyłym za wspólną modlitwę.

Po Mszy św. ciało o. Ferdynanda złożono w grobowcu zakonnym przy kościele.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…

 

Życiorys o. Ferdynanda Zwolaka (1935-2018)

Dnia 17 kwietnia 2018 r., odszedł do Pana o. Ferdynand Zwolak, członek Gdańskiej Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce (Franciszkanów), jubilat w Zakonie i kapłaństwie.

Ojciec Ferdynand Zwolak, imię chrzestne Józef, syn Jana i Marii zd. Gontarz, brat trzech sióstr (Genowefy, Zofii, Stanisławy) oraz jednego brata (Jana), urodził się 20 października 1935 roku w miejscowości Łabunie k. Zamościa.

Po ukończeniu szkoły podstawowej w Łabuniach, podjął naukę w Niższym Seminarium Duchownym w Niepokalanowie, które ukończył maturą w Gnieźnie. Idąc za głosem powołania w 1952 r. rozpoczął nowicjat w Łodzi-Łagiewnikach, który zakończył złożeniem pierwszych ślubów w dniu 31 sierpnia 1953 r. Po skończonym nowicjacie kontynuował naukę w zakresie szkoły średniej w Niższym Seminarium Duchownym w Niepokalanowie, a po jej ukończeniu w latach 1955-1957 odbywał studia filozoficzne w Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie oraz teologiczne w latach 1957-1961 w Krakowie. Tam też 2 lutego 1958 r. złożył śluby wieczyste oraz w dniu 15 czerwca 1961 r. z rąk księdza bpa Juliana Groblickiego przyjął święcenia kapłańskie.

Po święceniach kapłańskich pracował duszpasterz, katecheta, kapelan szpitala, spowiednik w wielu klasztorach w Polsce oraz przez dwa lata w USA. Na pierwszą placówkę po święceniach został skierowany do Elbląga, gdzie pracował przez dwa lata. Następnie został przeniesiony do Warszawy, gdzie uczęszczał na Prymasowskie Studium Życia Wewnętrznego. W 1965 r. rozpoczął roczną posługę w Koszalinie. W roku 1966 podjął posługę spowiednika w Seminarium w Niepokalanowie, a w następnym roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych do Fall River, gdzie posługiwał w parafii polonijnej. W 1969 r. wrócił do Polski i podjął posługę w Darłowie. Po trzech latach, w 1972 r. został przeniesiony na krótko do jako Niepokalanowa, a następnie do Gniezna. Dwa lata później rozpoczął posługę w Koszalinie. W latach 1977-1981 pełnił urząd przełożonego klasztoru oraz proboszcza w Darłowie, po czym został skierowany do Kwidzyna, gdzie przebywał do 1985 r. W tym roku został skierowany przez przełożonych do Lęborka, gdzie przebywał do 1991 r., a następnie do Gniezna, gdzie została mu wyznaczona posługa spowiednika i konferencjonisty na nowicjacie oraz kapelana szpitala. W roku 1998 został przeniesiony do Olsztyna. Następnie w latach 2006-2010 posługiwał w Lęborku, a w 2010 r. został przeniesiony do Elbląga, gdzie przebywał, aż do śmierci 17 kwietnia 2018 r.

Za zmarłego śp. o. Ferdynanda Zwolaka, każdy kapłan Prowincji Św. Maksymiliana Marii Kolbego, zobowiązany jest odprawić jedną Mszę św., a brat zakonny ofiarować swój udział we Mszy św. Imię i nazwisko Zmarłego należy wpisać do Księgi Zmarłych.

Grzegorz M. Kordek – Sekretarz Prowincji

Galeria zdjęć z uroczystości dostępna również na stronie http://elblag.franciszkanie.pl

 


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: