Chrzest uzdalnia do walki ze złem

25 kwietnia 2018 | autor: Administrator
Chrzest uzdalnia do walki ze złem
Z Życia Kościoła
0

W kolejnej katechezie o chrzcie Franciszek zwrócił uwagę na jego wyzwalającą moc. Mówił też o modlitwie Kościoła, która towarzyszy nam w codziennej walce i wspiera wszystkich potrzebujących.

Chrzest jest darem Ducha Świętego, uzdalniającym nas do codziennej walki z diabłem, który niczym lew chce nas zniszczyć i pożreć – mówił Franciszek w katechezie o tym pierwszym sakramencie inicjacji chrześcijańskiej. Wskazał na jego różne aspekty. Jest on przede wszystkim sakramentem wiary. Od niego zaczyna się bowiem nasze życie w wierze. Katechumeni przeżywają to, czego doświadczyli w spotkaniu z Jezusem spragniona Samarytanka, uzdrowiony niewidomy czy wskrzeszony Łazarz. Ewangelia niesie w sobie przemieniającą moc i wyrwa nas spod władzy złego – mówił Papież.

Franciszek podkreślił, że do chrztu nigdy nie podchodzimy sami. Zawsze towarzyszy nam modlitwa całego Kościoła, czego wyrazem jest litania do wszystkich świętych.

“Kościół modli się za wszystkich! My Kościół modlimy się za innych. To piękne, modlić się za innych. Ileż to razy nie jesteśmy w żadnej bezpośredniej potrzebie i nie modlimy się. Tak nie można. «Panie, proszę Cię w intencji tych, którzy są w potrzebie, którzy nie mają wiary…» W ten sposób modlimy się w jedności z Kościołem za innych – mówił Papież. – Nie zapominajcie: modlitwa Kościoła trwa nieprzerwanie. My musimy się do niej przyłączyć i prosić za cały Lud Boży i za tych, którzy potrzebują modlitwy.”

W sposób szczególny Papież zachęcił do modlitwy za dzieci. W ten sposób chronimy je naszą modlitwą – zauważył.

Franciszek wspomniał też o poprzedzających chrzest egzorcyzmach. Wyzwalają one od złego i  wszystkiego, co oddziela nas od Chrystusa. Z kolei namaszczenie odwołuje się w sposób symboliczny do praktyki starożytnych zapaśników, którzy przed walką nacierali ciało olejem. Jest znakiem zbawienia, który potwierdza, że moc Chrystusa Zbawiciela umacnia nas do walki ze złym.

“Trudno jest walczyć ze złym, uciekać od jego podstępów, odzyskać siły po męczącej walce, ale musimy wiedzieć, że całe życie chrześcijańskie jest walką – mówił Franciszek. – Trzeba też jednak pamiętać, że nie jesteśmy sami, że Kościół modli się, aby jego dzieci, odrodzone we chrzcie świętym nie uległy zasadzkom zła, lecz pokonały je mocą Paschy Chrystusa. Umocnieni przez zmartwychwstałego Pana, który pokonał księcia tego świata (J 12, 31), także i my możemy powtarzać z wiarą świętego Pawła: «Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia» (Flp 4,13).”

za: vaticannews.va

 


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: