Dziś Święto NMP Matki Kościoła

21 maja 2018 | autor: Administrator
Dziś Święto NMP Matki Kościoła
Z Życia Kościoła
0

Papież Franciszek postanowił, że ten dzień będzie uroczyście obchodzony w Kościele na całym świecie. Gdyby nie starania kardynała Wyszyńskiego, historia mogłaby potoczyć się inaczej.

11 lutego 2018 roku papież Franciszek, za pomocą dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ogłosił, że w poniedziałek po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, Kościół łaciński na całym świecie będzie obchodził Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.

Papież zdecydował, że cały Kościół potrzebuje tego święta ponieważ przyczyni się ono do rozwoju macierzyńskiej wrażliwości w Kościele, a także autentycznej pobożności maryjnej.

Do tej pory święto to było obchodzone tylko w Polsce oraz w Argentynie.

Episkopat w Polsce ogłasza nowe święto

4 maja 1971 roku, w czasie 125. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, biskupi polscy w liście z Jasnej Góry ogłosili, że w każdy poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego będzie obchodzone święto Maryi, Matki Kościoła.

„Episkopat polski z dniem dzisiejszym ogłasza wiernym święto Maryi, Matki Kościoła, które ma być w diecezjach Polski obchodzone co roku, w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Dzień ten został wybrany dlatego, że Zesłanie Ducha świętego było początkiem działalności Kościoła” – napisali wówczas biskupi.

Kardynał i papież zgadzają się co do jednego

Bardzo dużą rolę w historii tego święta odegrał kardynał Stefan Wyszyński. 16 września 1964 roku w czasie III sesji soborowej Soboru Watykańskiego II, wygłosił przemówienie w którym argumentował za ustanowieniem w Kościele nowego święta.

Więcej informacji o tym przemówieniu możemy znaleźć w dzisiejszym czytaniu w Brewiarzu: „Powoływał się na doświadczenia naszego Narodu, dla którego Matka Chrystusowa, obecna w naszych dziejach, i zawsze przez nas wzywana, była ratunkiem, pomocą i zwycięstwem. Biskupi polscy zabiegali również bardzo o to, aby nauka o Matce Najświętszej została włączona do Konstytucji o Kościele, gdyż to podkreśla godność Maryi jako Matki Kościoła i Jej czynną obecność w misterium Chrystusa i Kościoła”.

W przemówieniu za kończenie III sesji soborowej, papież Paweł VI ogłosił Najświętszą Maryją Matką Kościoła. Zaznaczył, że „nabożeństwo do Maryi (…) jest środkiem z istoty swej podporządkowanym kierowaniu dusz do Chrystusa i tym samym łączeniu ich z Ojcem, w miłości Ducha Świętego”.

Papież spełnia prośbę… po 50 latach

W 1968 roku Paweł VI potwierdził swoją decyzję. W Wyznaniu Wiary, jakie ułożył (tzw. Credo Pawłowe) znalazło się sformułowanie o Maryi, Matce Kościoła. Episkopat Polski uzyskał wówczas pozwolenie na dodanie do Litanii Loretańskiej nowego wezwania: „Matko Kościoła, módl się za nami”. Jednocześnie wniósł prośbę, żeby wezwanie to znalazło się w Litanii Loretańskiej odmawianej w Kościele Powszechnym oraz by papież ustanowił to święto dla całego Kościoła.

Prośba została spełniona 50 lat później.

za: deon.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: