Franciszkańscy ekolodzy w Watykanie

20 lipca 2018 | autor: Administrator
Franciszkańscy ekolodzy w Watykanie
Franciszkański świat
0

Niezwykły był początek lipca 2018 r. dla Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA) w Polsce.

Przedstawiciele ruchu uczestniczyli w specjalnej audiencji papieskiej dla katolickich ekologów z całego świata, a dwóch z nich – Kasper JAKUBOWSKI i fr. Stanisław JAROMI OFMConv – otrzymało papieskie błogosławieństwo na dalsze działania. Po ich powrocie do kraju został zainaugurowany nowy projekt – „Szkoła liderów ekologii integralnej”.

W dniach 5-6 lipca 2018 r. w Watykanie obchodzono trzecią rocznicę encykliki „Laudato si’”. Na międzynarodowej konferencji pt. „Saving our Common Home and the Future of Life on Earth” („Ocalić nasz wspólny dom i przyszłość życia na ziemi”) Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu był jednym z 12 katolickich inicjatyw ekologicznych z całego świata. W trakcie konferencji prezentowały one swoją aktywność i realizowane projekty, w tym „Szkołę liderów ekologii integralnej”.

Ponad 300 uczestników spotkania przyjął na audiencji papież FRANCISZEK. W swoim przemówieniu Ojciec Święty ogłosił, że poszukiwani są kandydaci do szczególnej misji. Przypominając wezwanie, jakie otrzymał św. Franciszek z Asyżu w kościółku św. Damiana: „Idź i napraw mój dom, który, jak widzisz, jest w ruinie”, Papież szukał współczesnych kandydatów, którzy zobaczą, że i dzisiaj dom jest w ruinie – nasza planeta jako nasz „wspólny dom”. Muszą oni mieć wrażliwy słuch, aby usłyszeć „wzrastający rozpaczliwy płacz ziemi i jej ubogich, którzy oczekują naszej pomocy i odpowiedzialności”. Muszą też za swój uznać papieski projekt ekologii integralnej i odbudowywać harmonię w relacjach z Bogiem, innymi ludźmi i przyrodą, dbając o własny ekosystem duchowy, promieniując nadzieją i stale dokonując ekologicznego nawrócenia.

Nową propozycją REFA w tym temacie jest „Szkoła liderów ekologii integralnej”. Jej inauguracja miała miejsce w czasie warsztatów, jakie w dniach 6-11 lipca 2018 r. odbyły się w Grzybowie. Uczestniczyło w nich 12 dorosłych osób z różnych stron Polski (niektórzy byli ze swoimi rodzinami). Rezultatem warsztatów było wypracowanie kierunków działań, które REFA podejmie w ciągu najbliższego roku. Do tych działań zapraszamy osoby ze środowisk chrześcijańskich, ponieważ chcemy stworzyć sieć liderek i liderów upowszechniających ekologię integralną w Polsce.

SJ/REFA

za: ofmconv.net


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: