Pogrzeb o. Stefana Malandego

15 sierpnia 2018 | autor: Administrator
Pogrzeb o. Stefana Malandego
Z Życia Prowincji
0

W dniu 14.08.2018 r., w uroczystość św. Maksymiliana M. Kolbego, patrona naszej Prowincji, w Darłowie żegnaliśmy o. Stefana Malandego, który odszedł do Pana w dniu 11.08.2018 r. Uroczystości pogrzebowe zgromadziły Braci z naszych klasztorów, księży, rodzinę, parafian z Darłowa jak i delegacje z innych placówek, w których posługiwał o. Stefan. Eucharystii przewodniczył ks. bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Po przywitaniu przez gwardiana i proboszcza, o. Wiesława Przybysza, został odczytany życiorys o. Stefana. Kaznodzieja, o. Stanisław Piankowski, podkreślił w kazaniu m.in. umiłowanie kapłaństwa i wspólnoty zakonnej przez o. Stefana oraz jego otwartość i gotowość do służby.

Homilia z pogrzebu o. Stefana Malandego – posłuchaj na Soundcloud

Na zakończenie Mszy św. pogrzebowej o. Tomasz Ryłko, wikariusz Prowincji, odczytał list o. Jana Maciejowskiego, będącego na Kapitule Generalnej. Ojciec Jan dziękował o. Stefanowi za lata oddanej służby i świadectwo życia zakonnego i kapłańskiego. Ksiądz Biskup  wyraził również uznanie za wkład jaki wniósł o. Stefan w Kościół koszaliński. Podkreślił m.in. zaufanie ks. biskupa Jeża, kiedy w trudnych latach siedemdziesiątych powierzył o. Stefanowi zadanie bycia dziekanem.

Na zakończenie uroczystości ciało o. Stefana Malandego zostało złożone w kwaterze franciszkańskiej darłowskiego cmentarza.


Śp. o. Stefan Malandy (1931-2018) – życiorys

Dnia 11 sierpnia 2018 r., w święto św. Klary, odszedł do Pana o. Stefan Malandy, członek Gdańskiej Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce (Franciszkanów), przeżywszy 87 lat życia, w tym 64 lata w Zakonie i 59 lat w kapłaństwie.

Ojciec Stefan Malandy, syn Bronisława i Walerii zd. Płonecka, brat Zdzisława, Henryka, Bronisława, Teresy, Marii i Ireny, urodził się 18 maja 1931 r. w Stawiszynie k. Kalisza. Ojciec Stefan po ukończeniu szkoły podstawowej w Zbiersku podjął naukę w szkole średniej w Kaliszu, a następnie po ukończeniu 9 klasy wstąpił do Księży Orionistów w Zduńskiej Woli. Po nowicjacie ukończył klasę 10 i pierwszy kurs filozofii, jednocześnie uzupełniając wykształcenie szkoły średniej.

Po ukończeniu I roku filozofii w Zduńskiej Woli, złożył podanie o przyjęcie do Zakonu Franciszkanów. Podanie zostało przyjęte i 30 sierpnia 1953 r. rozpoczął franciszkański nowicjat w Łodzi-Łagiewnikach, pod okiem o. Władysława Ryguły. Następnie podjął studia filozoficzne w Gnieźnie (1954/55) oraz studia teologiczne w Krakowie (1955/1958) i w Warszawie (1958/59). W uroczystość św. Franciszka z Asyżu 4 października 1958 r. złożył profesję wieczystą w Krakowie, a w dniu 12 kwietnia 1959 r. otrzymał święcenia kapłańskie w Warszawie. Po święceniach został skierowany do wspólnoty w Koszalinie, w której przebywał do 1969 roku, podejmując również obowiązki duszpasterskie w Łęknie. W tymże roku został przeniesiony do Gdyni, a po dwóch latach do Darłowa, gdzie pełnił obowiązki proboszcza i gwardiana, a od 1972 r. również dziekana. Następnie od 1977 roku pełnił posługę przełożonego klasztoru i rektora kościoła w Radziejowie. Po sześciu latach posługi, w 1983 r. został przeniesiony do Gdyni. W roku 1986 r. rozpoczął posługę proboszcza  w Elblągu. W roku 1989 rozpoczął swój pobyt w Gnieźnie, który trwał do 2008 r. W tym też roku został przeniesiony do wspólnoty w Darłowie, gdzie przebywał do końca swoich dni.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…

opracował:
Grzegorz M. Kordek
Sekretarz ProwincjiNajczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: