Eucharystia nas kształtuje

19 sierpnia 2018 | autor: Administrator
Eucharystia nas kształtuje
Z Życia Kościoła
0

Szczęście i życie wieczne zależą od naszej zdolności do uczynienia owocną miłości ewangelicznej, którą otrzymujemy w Eucharystii. Papież Franciszek mówił o tym w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Ojciec Święty podkreślił, że Eucharystia nas kształtuje, abyśmy nie żyli tylko dla siebie, ale dla Pana i dla naszych braci.

Punktem wyjścia papieskiego rozważania był fragment niedzielnej Ewangelii, w którym Jezus przedstawia siebie jako „chleb żywy, który zstąpił z nieba”, chleb, który daje życie wieczne i podkreśla: „Jeżeli nie będziecie spożywać ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie”. Franciszek przypomniał, że ciało i krew w języku biblijnym wyrażają konkretne człowieczeństwo. „Ludzie i sami uczniowie rozumieją, że Jezus zaprasza ich do wejścia w komunię z Nim, do «zjedzenia Go», Jego człowieczeństwa, by wraz z Nim dzielić dar życia dla świata. To coś innego niż triumfy i ułuda sukcesu” – mówił Ojciec Święty.

„Ten chleb życia, sakrament Ciała i Krwi Chrystusa, jest nam darmo dany na stole Eucharystii. Wokół ołtarza znajdujemy to, co nas karmi i gasi nasze pragnienie duchowe dzisiaj i na wieki – mówił Papież Franciszek. – Za każdym razem, gdy uczestniczymy w Mszy świętej, w pewnym sensie zapowiadamy niebo na ziemi, ponieważ z pokarmu eucharystycznego, Ciała i Krwi Jezusa, uczymy się, czym jest życie wieczne. Jest ono życiem dla Pana: «kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie». Eucharystia nas kształtuje, abyśmy nie żyli tylko dla siebie, ale dla Pana i dla naszych braci. Szczęście i wieczność życia zależą od naszej zdolności do uczynienia owocną miłości ewangelicznej, którą otrzymujemy w Eucharystii.”

Papież podkreślił, że Jezusowe słowa o pokarmie na życie wieczne skierowane są do każdego z nas. „Nie chodzi o pokarm materialny, lecz o chleb żywy i ożywiający, który przekazuje samo życie Boga. Aby mieć to życie, trzeba karmić się Ewangelią i miłością braci” – mówił Franciszek.

„W obliczu zaproszenia Jezusa, aby karmić się Jego Ciałem i Krwią, moglibyśmy odczuwać potrzebę sprzeczania się i stawiania oporu, podobnie jak uczynili to słuchacze z dzisiejszej Ewangelii – mówił Ojciec Święty. – Dzieje się tak, gdy trudno nam kształtować nasze życie według życia Jezusa, aby postępować zgodnie z Jego kryteriami, a nie według kryteriów świata. Karmiąc się tym pokarmem, możemy w pełni dostroić się do Chrystusa, do Jego uczuć, do Jego postawy.”

Papież Franciszek podkreślił znaczenie przystępowania do Komunii św., kiedy uczestniczymy w Mszy. „Przyjmowanie Ciała Chrystusa jest przyjęciem Jezusa, który przemienia nas od środka. Przyjmowanie żywego Chrystusa przygotowuje nas do nieba” – wskazał Ojciec Święty.

za: vaticannews.va


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: