Młodzi ku Asyżowi 2018

28 sierpnia 2018 | autor: Administrator
Młodzi ku Asyżowi 2018
Z Życia Prowincji
0

W dniach 12-19 sierpnia 2018 roku odbyło się ósme międzynarodowe spotkanie młodzieży w Asyżu. Młodzież z siedemnastu krajów świata zakwaterowana na kempingu Fontemaggio nieopodal miasta, codziennie wyruszała do miejsc związanych ze św. Franciszkiem i św. Klarą, tj. eremy, bazyliki, dom rodzinny świętego.

Ostatnie trzy dni spotkania odbywały się w Rzymie, gdzie zakwaterowani w Seraficum realizowaliśmy kolejne punkty programu, takie jak: ewangelizacja na placach Wiecznego Miasta, pogodny wieczór na zakończenie, Msza św. w Bazylice Dwunastu Apostołów, Anioł Pański z Papieżem Franciszkiem na Placu św. Piotra.

W spotkaniu uczestniczyło 75 osób z Polski, w tym 25 z terenu Prowincji Gdańskiej, związanych z naszą franciszkańską działalnością. Część grupy stanowiła młodzież z Rycerstwa Niepokalanej, która po zakończeniu spotkania pozostała jeszcze jeden dzień w Rzymie, by poznać miejsca związane ze świętym Maksymilianem Kolbe w setną rocznicę jego święceń kapłańskich.

Na naszej trasie znalazło się Brno, gdzie bracia przyjęli nas na dziewięciogodzinny postój.

Radosna franciszkańska atmosfera spotkania z pewnością na długo pozostanie w sercach młodych ludzi, którzy razem modląc się, wędrując po Franciszkowych szlakach, doświadczyli entuzjazmu młodego Kościoła, przekraczającego granice państw i łączącego narody wokół Chrystusa.

o. Marek Dopieralski OFMConv


Mam na imię Andrzej, na co dzień zajmuję się międzynarodową wymianą młodzieży, organizując projekty polsko-niemieckie. Uczestniczyłem w tegorocznej, już ósmej edycji Międzynarodowego Spotkania Młodych w Asyżu (Giovani Verso Assisi). Wyjazd był dla mnie ogromnym darem, stanowiącym ważny przerywnik w mojej codziennej pracy.

W swoim życiu miałem okazję już kilkakrotnie brać udział w różnych międzynarodowych spotkaniach młodych, takich jak spotkanie noworoczne ze wspólnotą z Taize czy Światowe Dni Młodzieży. Dla mnie jednak to spotkanie było z kilku względów wyjątkowe.

Bardziej kameralne grono uczestników, których było „jedynie”około czterystu (łącznie z 17 państw całego świata) pozwoliło mi na nawiązanie bliższych relacji z innymi. Cały program duchowy w postaci wspólnych modlitw, konferencji, Eucharystii itp. zdawał mi się również bliższy, bardziej skierowany konkretnie do mnie, niż na wielotysięcznych spotkaniach. Stąd osobiście przeżyłem ten czas w charakterze rekolekcji, a nie jedynie samego spotkania młodych.

Pomimo, że już wcześniej dwukrotnie miałem okazję zwiedzać Asyż, tym razem miałem możliwość zatopić się w to miasto nie tylko na kilka godzin przewidzianych w programie wycieczki, lecz na pełne pięć dni, co pozwoliło mi dużo mocniej wejść w sam klimat i duchowość św. Franciszka, nie zatrzymując się wyłącznie na podziwianiu wspaniałej skądinąd architektury Bazylik i innych cudownych zakątków, które oferuje miasto i sam region – Umbria.

Spotkałem się z wielką życzliwością, która sprzyja i zachęca do odwzajemnienia podobnej otwartości. Na każdym tego typu spotkaniu niesamowitym doświadczeniem jest dla mnie świadomość, przychodząca do mnie po kilku dniach spotkania, że pomimo – zapewne obiektywnych – różnic kulturalno-mentalnościowych, występujących w pewnych sferach życia pomiędzy uczestnikami różnych krajów, w gruncie rzeczy wszyscy tak samo poszukujemy szczęścia, miłości.

Doświadczenie wzajemnej przyjaźni, radości i wielkich wspólnych pragnień przewieźliśmy wspólnie do stolicy Włoch, by tam dalej cieszyć się po prostu sobą nawzajem, wspaniałym Wiecznym Miastem, razem spędzając czas na modlitwie i zwiedzaniu i ostatecznie podzielić się tą radością na różnych rzymskich placach, śpiewając i wystawiając małe sztuki teatralne jako forma ewangelizacji.

Serdecznie zachęcam do udziału w następnym spotkaniu jako sposobności do wypoczynku dla ducha i dla ciała! Gdyby ktoś się obawiał bariery językowej, to podpowiadam z doświadczenia, że takie spotkania wspaniale wspierają umiejętności lingwistyczne!

Osobiście wracam ubogacony, z nowymi przemyśleniami, znajomościami, nadzieją i pragnieniem świętości!

 

Zobacz także: Giovani verso Assisi 2015 – relacja

 


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*